Najnowszy numer Gospodyni już w sprzedaży:)   




Cenniejsze niż złoto Powrót do listy

Pojawiają się, gdy tylko rozmarznie ziemia. Najpierw wychodzą liście. Tuż po nich kwiaty. Krokusy, hiacynty, narcyze, szafirki – trudno sobie bez nich wyobrazić ogród.

Najwcześniej wyciągają do słońca kwiatowe główki szafrany, potocznie zwane krokusami. Dziś należą do najcenniejszych kwiatów na świecie. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to rośliny cebulowe. Tak jednak nie jest. Botanicznie sklasyfikowano je jako bulwy. Te najbardziej cenione przez ogrodników wywodzą się z dwóch gatunków – szafranu wiosennego i złotego. Szafran wiosenny (krokus wielkokwiatowy) kwitnie na niebiesko- -fioletowo lub biało. Zdarzają się też dwubarwne o płatkach białych w niebieskie paski. Ma wąskie liście, które mogą osiągnąć nawet 25 cm długości. Szafran złoty najczęściej kwitnie na żółto. Można też spotkać kwiaty o barwie pomarańczowo-brązowej.

Król zapachu
Tuż po krokusach na rabatach pojawiają się hiacynty wschodnie. Ich tzw. organem spichrzowym jest duża, wieloletnia cebula w srebrzystym kolorze. Pokrywa ją kilka suchych warstw brązowych łusek. Hiacynty mają bardzo intensywny miodowo- -pieprzowy zapach. Kwitną w kolorach od białego, przez żółty, po purpurowy. Zdarzają się także odmiany o kwiatach różowych, niebieskich, czerwonych i fioletowych. Z cebul wyrasta kilka długich na 30 cm liści skupionych w rozecie, wokół której wyrasta pęd kwiatu o długości około 30 cm. Zakwita w kwietniu i w pierwszej połowie maja.

Choć energetyczny – usypia
Narcyz, podobnie jak hiacynt, intensywnie pachnie. I właśnie swojej woni zawdzięcza grecką nazwę narkao – ‘usypiam’, gdyż jego dusząca woń nie cuci, lecz usypia. Najwięcej odmian ma żółtą barwę – jest ich aż 10 tys. Nieliczne kwitną na biało z pomarańczowym lub czerwono zabarwionym przykoronkiem. Kwitną z początkiem kwietnia, najpóźniejsze w maju. Narcyzy, choć bardzo wcześnie zakwitają, są wrażliwe na mrozy. Dlatego na zimę muszą być przykryte warstwą słomy lub przysypane torfem czy korą. Należy je usunąć z początkiem wiosny.

 dr Anita Schroeter-Zakrzewska Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu    

Galeria zdjęć