Najnowszy numer Gospodyni już w sprzedaży:)   




Co zrobisz z wosku Powrót do listy

Wosk pszczeli, czyli tzw. wypociny pszczółek robotnic,  to jeden z pierwszych w historii składników kosmetycznych (kremów, maści, pomadek, błyszczyków, preparatów do pielęgnacji włosów, balsamów). Ponoć na wyprodukowanie 1 kg wosku, pszczoły muszą zużyć około 4 kg miodu. Jest to dodatkowy pożytek z tych małych zwierzątek i pozwala nam naturalnie zadbać o swoją skórę. Wosk pszczeli jako składnik kosmetyków ma niesamowite właściwości odżywcze, regenerujące, zmiękczające i nawilżające skórę. Zapobiega utracie wilgoci poprzez tworzenie na skórze cieniutkiej wodoodpornej warstwy. Zawiera również beta-karoten, a w maściach i kremach działa wspomagająco w problemach skórnych. Ma również działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne, więc jest idealnym składnikiem kosmetycznym wspomagającym gojenie się drobnych ran i skaleczeń.

Wosku pszczelego można użyć również do produkcji naturalnych świec, do polerowania mebli lub podłóg, lub zrobić przy jego użyciu pastę do butów i preparat do pielęgnacji skór naturalnych.

Gdzie najlepiej nabyć taki wosk pszczeli i który wybrać? Polecam zakup bezpośrednio z pasieki lub w skupach wosku pszczelego. Kupując wosk w sklepach kosmetycznych w formie pastylek, płatków, wiórków, należy upewnić się, że nie została dodana do niego parafina w procesie oczyszczania lub przetapiania, która jest substancją ropopochodną, uszkadza nasz organizm i zatyka pory. Można spotkać również bielony wosk pszczeli, który może zostać wybielony naturalnie przy użyciu wody utlenionej lub promieni słonecznych, ale także chemicznie, żrącymi, szkodliwymi dla zdrowia substancjami. Zdobądźcie więc wosk pszczeli z pewnego źródła, najlepiej pięknego słonecznego koloru, i ruszajcie z produkcją kosmetyków.  

Ochronny błyszczyk do ust

10 g oleju kokosowego nierafinowanego, 10 g oliwy z oliwek, 4–5 g utartego wosku pszczelego w szklanym naczyniu umieszczamy w kąpieli wodnej. Podgrzewamy całość, aż do całkowitego rozpuszczenia wosku pszczelego, cały czas mieszając. Rozpuszczone oleje z woskiem pszczelim przelewamy do małego poręcznego pojemniczka. Po zastygnięciu błyszczyk jest gotowy.

Balsam regenerujący do rąk

50 g oleju makadamia i 50 g oliwy z oliwek wlewamy najlepiej do szklanego naczynia, dodajemy do olejów 10 g utartego wosku pszczelego, a następnie umieszczamy naczynie w kąpieli wodnej (do garnka z wodą wkładamy szmatkę i wstawiamy naczynie z olejami). Podgrzewamy oleje z woskiem, co chwilę mieszając, aż do całkowitego rozpuszczenia wosku. Przelewamy do małego szklanego słoiczka, czekamy aż zastygnie.

  

 

 

 


Pasta do butów

100 ml wosku pszczelego rozpuszczamy w naczyniu umieszczonym w kąpieli wodnej. Po rozpuszczeniu wyciągamy i przy oknie (lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu) dolewamy do wosku 100 ml terpentyny, dokładnie mieszając. Przelewamy do pojemniczka, w którym będziemy przechowywać pastę, czekamy, aż zastygnie.

Preparat do polerowania mebli

Mieszamy ze sobą w równych częściach wosk pszczeli, olej lniany i benzynę lakową (do kupienia w marketach budowlanych). Tak przygotowaną pastą za pomocą miękkiej szmatki polerujemy meble.