Najnowszy numer Gospodyni już w sprzedaży:)   




Dekorujemy ogród naturalnie Powrót do listy

Wrześniowe słońce nadaje ogrodowi niepowtarzalny klimat. W słoneczne dni miło jest w nim posiedzieć. Odpocząć. Porozmyślać. Dlatego przed zimą zadbajmy nie tylko o porządek, ale również zaaranżujmy zakątek, który będzie ozdobą do pierwszych śniegów.

Jesień wcale nie musi być szara. Jak to możliwe? Wystarczy przejrzeć propozycje dekoracji wnętrz i kompozycji kwiatowych, by przekonać się, że nadchodząca jesień będzie słoneczna i ciepła.

Gra w kolory
Tworząc dekoracje, skorzystajmy z tego, co daje nam o tej porze roku natura. Tym bardziej, że ma ciepłe ogniste barwy – od jasnego żółtego po purpurowy. W kompozycjach wykorzystajmy więc kiście okrągłych korali jarzębiny lub kaliny. Bukiety ułóżmy z kłujących, ale dekoracyjnych gałązek dzikiej róży z owalnymi błyszczącymi owocami. W bukietach świetnie sprawdzają się również przypominające lampiony nasiona miechunki rozdętej, srebrzyste przegrody nasienne miesięcznicy dwuletniej, ognik szkarłatny i rajskie jabłka. Uroku kompozycjom dodają także liście i iglaste zimozielone gałązki. Z natury powinny pochodzić także naczynia, w których ułożymy bukiety. W tej roli najlepiej sprawdzą się owoce dyni, tykwa, patison lub arbuz. Wszystko zależy od tego, jaki kolor najbardziej będzie pasował do kompozycji. Natura oferuje szeroki wybór surowców, po które wystarczy sięgnąć w ogrodzie: szyszki, orzechy, żołędzie. Wystarczy pomysł, by garść orzechów, gałązkę jałowca i ozdobną dynię zmienić w bukiet. Dobrze będzie wyglądał na ogrodowym stole. O zbieranie jesiennych darów poprośmy dzieci. Maluchy uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu, a przy okazji możemy udzielić im kilku botanicznych lekcji. Do stworzenia atrakcyjnej ozdoby werandy, tarasu czy wnętrza tak naprawdę potrzebne są pomysł, odrobina fantazji i trochę wolnego czasu.

Naczynia z natury
Najpopularniejszym warzywem występującym w jesiennych aranżacjach jest dynia. To warzywo, które przybiera różnorodne kształty i kolory. W ich palecie barw znajdziemy odmiany w kolorze kremowym, żółtym, pomarańczowym, a na brunatnych kończąc. Aby jak najdłużej służyła nam jako ozdoba, musimy ją starannie wydrążyć, a następnie zabezpieczyć warstwą lakieru do włosów bądź mieszaniny gliceryny i wody w proporcjach 1 : 1. Dyni nie należy zraszać wodą. Przyspiesza to procesy gnilne. Aby dynia służyła za naczynie, po jej wydrążeniu włóżmy do niej gąbkę florystyczną. Ułatwia ona ułożenie kompozycji. Do bukietów możemy wykorzystaćównież kłosy zbóż i traw ozdobnych.

Ewelina Hahnel

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Własnoręcznie zrobione dekoracje wnoszą do ogrodu niepowtarzalny klimat. Dlatego tworząc je, wykorzystajmy naturalne tworzywa, np. wiklinę. Zadbajmy też o ogrodowe instalacje, gdyż dekoracją może być ławka, skrzynka na listy, rower i pompa. Z warzyw, np. z dyni, możemy też zrobić naczynia do kompozycji.


Galeria zdjęć