Najnowszy numer Gospodyni już w sprzedaży:)   




Tulipan, czyli Allah Powrót do listy

Madonny są niewinnie białe, a Fringed Black – diabelsko czarne. W czasach, gdy ludzie tracili dla nich  głowy, za jedną cebulkę płacono majątek... O czym mowa? O tulipanach, zwiastunach wiosny.

Na polach i w ogrodach żyją zaledwie  kilka tygodni. Pojawiają się w połowie  marca. Znikają w połowie maja. Jako pierwszy z ziemi wychyla swój kielich The First. Gdy rozchyla płatki, pole  wygląda jak usłane drobnymi czerwonymi gwiazdami. Należy do grupy odmian botanicznych. Powstał na skutek krzyżowania dzikich gatunków. Przez  setki lat z zaledwie 120 gatunków tulipanów powstało niemal 10 tysięcy nowych  odmian. Najpóźniej rozkwita The Last i jak The First jest czerwony, ale ma dużo bardziej okazały kwiat. Do wazonów najchętniej wstawiamy żółte i czerwone tulipany.

Dużo więcej fantazji mamy, wybierając tulipany  do ogrodów. Najbardziej podobają nam się tulipany papuzie, wśród których zdarzają się odmiany pomarańczowo-czerwone z delikatną zieloną  smugą. Są też żółto-czerwone z zieloną  strzałką. Na rabatkach wyciągają  do słońca głowy tulipany z odmian  liliokształtnych. Ich szpiczaste płatki  mogą być amarantowe z białą obwódką  lub w regularne czerwono-żółte  paski. Lubimy też botaniczne odmiany,  np. fioletowe z żółtym środkiem  Saxatilis oraz żółto-białe Tarda, które  świetnie nadają się do ogrodów skalnych.  Tulipany jako nieliczne kwiaty  dziedziczą po „rodzicach” nie tylko  kolory, ale i zapach. Charakterystyczną  miodowo-pieprzową woń wydziela  niemal 90% odmian. To nietypowe  zjawisko dla kwiatów. Nowe odmiany  róż, choć są piękne, nie pachną. Krzyżując  tulipany, trzeba więc uważać, by mieszanka zapachowych genów nie  przyniosła niepożądanych efektów Tak się stało w przypadku żółtych tulipanów  z odmiany Hamilton, które po prostu śmierdzą. 

Yokohama wkrótce zginie
– Tulipany są bardzo podatne na  wirusy. Zazwyczaj przenoszą je mszyce.  Wirus zaatakował m.in. odmianę  Yokohama. Jeszcze parę lat temu  były to najpopularniejsze na świecie  cięte tulipany. Dziś trudno znaleźć  choć jedną zdrową cebulkę. To może  doprowadzić do zagłady odmiany – przewiduje Roman Szymański, plantator  tulipanów spod poznańskiego  Pokrzywna. 

Trzeba mieć ogromną wiedzę i naprawdę  wprawne oko, by wykryć wirusy.  Yokohamę zgubiło to, że ma żółty  kolor. Wirus na kwiatach w tym odcieniu nie powoduje kolorowych przebarwień  ani odbarwień. Jedynie na liściach pojawiają się smugi, a kwiat jest lekko zdeformowany. Łatwo więc przegapić zmiany. 

– Parę lat temu i mnie zdarzyło się uznać objawy działania wirusa za efekt mojej pracy. Myślałem, że wyhodowałem nową białą odmianę tulipana. Na  szczęście, wcześnie zorientowałem się, że przyczyną pojawienia się białych  płatków są wirusy, a nie geny – opowiada  plantator. 

Turcja ich ojczyzną
Dziś za ojczyznę tulipanów uchodzi  Holandia, gdzie ich pola ciągną się kilometrami i zajmują 10,5 tys. ha. Wcześniej  jednak porastały ziemie Turkmenistanu,  Afganistanu, Syrii, Iraku  i Iranu. Do dziś dziko rosnące tulipany  można też spotkać na Syberii oraz w Chinach i Japonii, a nawet w Polsce. Tulipa sylvestris to jedyny ze 120 gatunków  dzikich tulipanów, który występuje  w naszym kraju. Drobne żółte  kwiatki z trudem przebijają się przez  zeschłe liście i suchą trawę w lasach i na  polach Śląska, Pomorza i Mazur. Jednak to Turcy jako pierwsi zaczęli sadzić w swoich ogrodach tulipany.  Zachwyceni rzadkimi, dziko rosnącymi  kwiatami tureccy żołnierze zwozili  ich cebulki z podbitych terenów.  Przenosili je też pielgrzymi. Tulipan  swoją nazwę zawdzięcza perskiemu słowu dulband oznaczającemu materię, z której robi się turbany. W Turcji tulipany nazywa się Lale. To anagram słowa Alle, czyli Allah. To dużo mówi o czci, z jaką do tulipanów podchodziło się w Turcji. 

Holandia dla tulipanów
Do Europy cebule tulipanów  sprowadził Austriak, Ogier Ghislain  de Busbecq, ambasador cesarza Ferdynanda  I. Był rok 1544. Przez Wiedeń  i paryskie ogrody Ludwika XIII  tulipany trafiły do Holandii. Holendrzy  oszaleli na ich punkcie. Urzekły  ich przede wszystkim kwiaty białe  i pstrokate. Nie zdawali sobie sprawy, że kolorowe cętki na płatkach to  ślad wirusa, który spustoszy plantacje. W połowie XVII w. tulipany hodowali  wszyscy – zarówno biedni, jak i bogaci. Okres ten w historii Holandii nazwano  tulipanomanią. Popyt na cebulki  nowych odmian przekraczał podaż.  Tulipany stały się przedmiotem spekulacji  i sposobem na zbicie fortuny. Aby  uratować holenderską gospodarkę,  w 1637 r. ceny transakcji tulipanowych uregulowano. 

– Dzięki zbiorowemu hobby wyhodowano  dziesiątki nowych odmian mówi Bogdan Królik, właściciel największej, ośmiohektarowej plantacji tulipanów w Polsce, która mieści się w Chrzypsku Wielkim. 

Tulipan odmiany Semper Augustus był wówczas najdroższym z kwiatów. Jego cebulka kosztowała w szczytowym  okresie koniunktury 5 tysięcy florenów. Tyle samo trzeba było zapłacić wówczas za dom. Dziś za najdroższe cebulki tulipanów uprawianych na masową skalę, które chętnie sadzimy w ogrodach, płacimy 4 złote. Jest wśród nich cała gama tzw. tulipanów  papuzich o charakterystycznych nieregularnych,  postrzępionych płatkach. Na uwagę zasługuje m.in. Flaming  Parrot o żółto-czerwonych płatkach, niebieski Blue Parrot, majestatyczne czerwono-zielone Rococo. Ci, którzy uprawiają je na kwiaty cięte wolą natomiast  odmianę Strong Gold, o żółtych, bardzo trwałych kwiatach. Jedna  cebulka kosztuje w hurcie około 60  groszy. 

Dorota Słomczyńska     

 

Galeria zdjęć