Najnowszy numer Gospodyni już w sprzedaży:)   




Czas na grzyby Powrót do listy

Grzyby to jeden z najcenniejszych przysmaków domowników, a jednocześnie niczym niezastąpiona i cenna przyprawa. Świeżych grzybów nie da się długo przechowywać – należy je natychmiast spożytkować (przyrządzając potrawy) lub je zakonserwować. Możliwości przetwarzania jest wiele.

 Pierwsza to suszenie. Mniejsze grzyby suszymy w całości, większe rozdrabniamy. Najpierw grzyby czyścimy, a potem przecieramy kapelusze wilgotną ściereczką i nawlekamy na nitki, robiąc wianuszki. Jeśli słońce nie dopisuje, grzyby suszymy w suszarce, a potem przechowujemy w zakręcanych słojach i szczelnie zamykanych puszkach. Przed użyciem grzyby należy namoczyć w wodzie i ugotować. Takie grzyby nadają się do przygotowania farszów albo sosów. Grzyby można też zamrażać. Oczyszczone gotujemy, studzimy, wkładamy do foliowych woreczków, a te wkładamy do zamrażarki. Część obgotowanych grzybów można zmielić w maszynce do mięsa, a potem wystarczy odmrozić i np. wrzucić do usmażonej cebulki. Z tak podduszonych grzybów mamy gotowy farsz do krokietów, gołąbków, pierogów czy do pizzy. Wyjątkowo dorodne prawdziwki warto zamrozić surowe – są bardziej aromatyczne. Kapelusze kani obgotowujemy w całości, a zimą smażymy tak jak schabowe.
Wielu amatorów mają także grzyby marynowane. Dlatego najładniejsze i najmniejsze okazy trafiają do słoiczków. Ugotowane zalewamy zalewą. Aby ją przyrządzić potrzebujemy 1 szklanki octu, 3 szklanek wody, czubatą łyżkę soli, płaską łyżkę cukru, łyżkę ziaren pieprzu, pokruszone liście laurowe, ziele angielskie i gorczycę. Do zalewy można też dodać czosnek albo rozmaryn.

Galeria zdjęć