Najnowszy numer Gospodyni już w sprzedaży:)   
REGIONALNE ŚWIĘTO ZIÓŁ W OLSZTYNKU Powrót do listy

           

Tradycyjnie 15 sierpnia w olsztyneckim skansenie odbędzie się Regionalne ŚwiętoZiół. Wydarzenie promuje zastosowanie ziółw tradycyjnej medycynie, kosmetyce i kulinariach. Współorganizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – DepartamentRozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa.

Regionalne Święto Ziół to niezwykle barwne i aromatyczne wydarzenie. Widać to doskonale na kiermaszu, na którym jak co roku nie zabraknie miodów, słodyczy, produktów ziołowych oraz przypraw i kulinariów z ich dodatkiem. Swoje wyroby oferować będą również rękodzielnicy w postaci pamiątkowej ceramiki, garncarstwa, rzeźby, obrazów, świec, wyrobów z drewna oraz wikliny. Udział w imprezie zapowiada corocznie ponad 120 wystawców. Kiermasz rozpoczyna się zwykle o godz. 10.00.

15 sierpnia w kulturze ludowej nazywany był świętem Matki Boskiej Zielnej. Tradycją jest już uroczysta msza święta, podczas której będzie można poświęcić wykonane własnoręcznie wianki i bukiety z przygotowanych wcześniej ziół, kwiatów i zbóż. Msza odbywa się w zabytkowym kościele z Rychnowa, znajdującym się w skansenie.

Podczas imprezy odbywają się tematyczne warsztaty, pokazy oraz ciekawe prelekcje. Smakosze będą mieli okazję spróbować ziołowych przysmaków, naparów i herbat, a osoby zaciekawione przyszłością poznają swój horoskop ziołowy.

Dla miłośników filmów przygotowano Etnokino w zabytkowej wozowni karczmy z Małszewa, gdzie będzie można obejrzeć filmy o tematyce ziołowej. Na scenie wystąpią zespoły ludowe, nie zabraknie gier ani zabaw rodzinnych. Dodatkowo odbędą się warsztaty muzealne: Wędrowny drukarz, Świeczki z węzy, Magia ziół – malowanie na szkle, Ziołowe medaliony oraz budowanie sztucznych gniazd dla pszczół.

Zapraszamy! Nie może Was zabraknąć na tym wspaniałym wydarzeniu – redakcji „Gospodyni” na pewno nie zabraknie. Spotkajmy się więc w Olsztynku!

Więcej informacji na stronie www.muzeumolsztynek.pl.

           

 

Pliki do pobrania