Okładka czasopisma "Gospodyni" nr 3/2024. Na zdjęciu Teresa Kulesza-Leszczyńska.

Najnowszy numer Gospodyni już w sprzedaży:)

Okładka czasopisma "Gospodyni" nr 3/2024. Na zdjęciu Teresa Kulesza-Leszczyńska.Rybno Wielkie gościło Gospodynię Powrót do listy

Do Wielkopolski zaprosiła Fundację Polska Gospodyni Grupa dla Rybna Wielkiego – grupa kobiet, które prężnie i skutecznie działają na rzecz swojej wsi i jej mieszkańców organizując wydarzenia integrujące wieś, biorąc udział w konkursach, angażując się w działalność charytatywną i na rzecz zachowania lokalnego dziedzictwa.

W spotkaniu w Rybnie Wielkim uczestniczyła po raz pierwszy Joanna Warecha, redaktorka naczelna czasopisma „Gospodyni”. Joanna Warecha mówiła o tym, jak my, kobiety, postrzegamy siebie nawzajem, jak oceniamy siebie przy pierwszym spotkaniu, jak jesteśmy socjalizowane od dzieciństwa do ról społecznych, i czy to zawsze jest zgodne z naszym wyobrażeniem o swojej roli w życiu osobistym, zawodowym, towarzyskim. Jak to się dzieje, że kobiety wciąż są spychane do ról i zawodów usługowych, a nie przywódczych, dlaczego to mężczyźni są postrzegani jako lepsi, bardziej odpowiedzialni, bardziej nadający się do kierowania i podejmowania decyzji. Błyskawiczny quiz-zabawa przeprowadzona przez naczelną magazynu miał też za zadanie pokazać, w jaki sposób zachodzi mechanizm wykluczania z życia społecznego, np. osób z niepełnosprawnościami, starszych lub o innej orientacji seksualnej.

O problemach z mięśniami dna miednicy mówiła Karolina Wełniak – fizjoterapeutka związana z Fundacją Aenon. Kiedy zaczynają się problemy z nietrzymaniem moczu, dlaczego tak się dzieje, że z czasem nie jesteśmy w stanie zapanować nad mikcją, jak na rozwój mechanizmu niekontrolowanego popuszczania moczu, gazów, kału ale też obniżenie narządu rodnego wpływają nasze nieprawidłowe nawyki, np. nieprawidłowa postawa, zakładanie nogi na nogę podczas siedzenia, nieprawidłowe siedzenie, podnoszenie ciężarów, dźwiganie dziecka. Jeżeli już jesteśmy świadome problemu, do kogo należy się z nim zgłosić?

Magdalena Szymańska z Tygodnika Poradnika Rolniczego przywiozła ze sobą prezentację na temat rolniczego handlu detalicznego. Na przykładzie zapisów rozporządzenia wskazała na te zapisy, które mogą stanowić problem przy realizacji prawa do sprzedaży własnych wyrobów, np. spełnienie wymogów sanitarno-epidemiologicznych czy zapisów dotyczących limitów kwotowych i ilościowych.

Odbył się konkurs Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, partnera Wspierającego Spotkania z Gospodynią – na pytania o działalność ogólnopolskiej instytucji odpowiedziały trzy panie, które otrzymały od KOWRu upominki.

Galeria zdjęć