Okładka czasopisma "Gospodyni" nr 3/2024. Na zdjęciu Teresa Kulesza-Leszczyńska.

Najnowszy numer Gospodyni już w sprzedaży:)

Okładka czasopisma "Gospodyni" nr 3/2024. Na zdjęciu Teresa Kulesza-Leszczyńska.SPOTKANIE Z GOSPODYNIĄ W KRAINIE RUMIANKU Powrót do listy

1 lutego Fundacja Polska Gospodyni gościła w Hołownie w Krainie Rumianku. W towarzystwie fizjoterapeutów z Fundacji Aenon, dr Luizy Napiórkowskiej, autorki bloga „Okiem doktor Luizy” oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa spędziliśmy czas na wspólnych rozmowach o: zdrowiu, pracy na rzecz swojej wsi, o urodzie. Później wszyscy razem piekliśmy, smażyliśmy i gotowaliśmy i długo rozmawialiśmy.

Tym razem towarzyszyły nam dwie fizjoterapeutki z Fundacji Aenon: Agnieszka Karska i wspierająca „Spotkanie z Gospodynią” już po raz drugi Greta Skupińska. Problem, jakim jest osłabienie mięśni dna miednicy jest przyczyną wielu przykrych dolegliwości, min. nietrzymania moczu, problemów z narządem rodnym, problemy proktologiczne. Wczesna wizyta u lekarza, badania, a następnie terapia pod okiem fizjoterapeuty pozwala zminimalizować problemy,  a wręcz zacząć znów żyć normalnie, bez potrzeby korzystania ze specjalnych wkładek czy ciągłego sprawdzania gdzie i czy są toalety.

„Okiem doktor Luizy” to popularny blog medyczny prowadzony przez pasjonatkę swoich (tak, swoich, bo wielu) specjalizacji, dr Luizę Napiórkowską, specjalistkę chorób wewnętrznych i diabetologii, endokrynolożkę, zajmującą się prawidłowym odżywianiem dorosłych i dzieci. Holistyczne podejście do zdrowia człowieka, wyjaśnienie pierwotnych i kolejnych przyczyn wielu problemów ze zdrowiem kobiet i mężczyzn, wpływie zmian hormonalnych na np. brak możliwości długiego, nieprzerwanego snu, okazał się bardzo interesujący dla uczestniczek spotkania. Jak prawidłowo suplementować dietę witaminami i mikroelementami, jakich naturalnych preparatów używać, jak się odżywiać prawidłowo, kiedy należy spożywać posiłki – te i inne problemy były poruszane przez dr Luizę Napiórkowską.

Atrakcją były quizy organizowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Pytania były jak zwykle wymagające dość konkretnej wiedzy, jednak chętni do wzięcia udziału w konkursie mieli czas na sprawdzenie zasad i zakresu działalności KOWR. Ośrodek ufundował piękne upominki dla zwyciężczyń quizów, a fundacja wręczyła dodatkowo książki.

Alina Kuźmina z Fundacja Polska Gospodyni opowiedziała o projektach realizowanych z pomocą Funduszy Unijnych w małych miejscowościach, mających na celu zachowanie lokalnej tradycji, kultury i historii, promujących region. Hołowno, choć jest to wieś tematyczna, prowadząca we wspaniałym Ośrodku Edukacji Regionalnej działalność edukacyjną w postaci warsztatów dla szkół, np. kulinarnych, podczas których można nauczyć się tradycyjnych lokalnych dań, mydlarskich czy plastycznych, tkackich (na własne potrzeby hoduje len i wyrabia tkaniny na koszule), prowadzi „wiejskie SPA”, oferuje miejsce do zabawy, jednak wciąż poszukuje możliwości dalszego rozwoju. Miejmy nadzieję, że  warsztat z pozyskiwania funduszy, nie tylko unijnych, może być początkiem wspaniałego rozwoju młodego jeszcze, ale aktywnego Koła Gospodyń Wiejskich „Hołowianki”, na zaproszenie którego fundacja gościła w Krainie Rumianku.

Na zaproszenie fundacji na „Spotkanie z Gospodynią” przyjechała Żaneta Kwaśniewska, której zadaniem było pomóc kobietom odkryć własne, często drzemiące piękno. Dbanie  o cerę,  dłonie jest sztuką, która trzeba posiąść, aby codzienna pielęgnacja przynosiła dobre i trwałe efekty. Etapy pielęgnacji, wskazane przez Żanetę Kwaśniewską, doświadczona ręka i oko specjalistki od makijażu sprawiły, że wiele kobiet przekonało się, że nawet lekki makijaż potrafi poprawić wygląd i humor na cały dzień.

Na koniec ugotowaliśmy kilka dań, które przypomiały, że niedługo ta dziwna w tym roku zima się skończy. Wątróbka po włosku, pieczone pomidory w sosie bazyliowym, sałatka z marynowaną dynią, camembert z chutneyem z mirabelek i na deser czarna porzeczka z kruszonką z ciemnego chleba – te dania sprawiły, że nawet po całym dniu wszyscy się czuli znakomicie.

#gospodyniczasopismo #fundacjapolskagospodyni #cogitogrupa #krainarumianku #hołowno #lubelskie #aenon #kowr #

Galeria zdjęć