Na początku lipca z „Gospodynią” gościliśmy w Maleńcu i Oksiutyczach. Były to wydarzenia, na które bardzo czekaliśmy, ponieważ ostatnie „Spotkanie z Gospodynią” odbyło się w marcu.
Spotkanie organizowane przez Fundację Polska Gospodyni to okazja, żeby nie tylko dowiedzieć się o tajemnicach zdrowia i urody kobiety, wziąć udział w warsztatach o funduszach dla kół gospodyń wiejskich, spróbować nauczyć się grać na instrumencie czy wspólnie ugotować coś niezwykłego. To przede wszystkim okazja, żeby się spotkać, poznać, wymienić się doświadczeniami.
Spotkanie w Maleńcu
Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu jest perłą turystyczną powiatu koneckiego w województwie świętokrzyskim. Jest jednym z najstarszych staropolskich ośrodków metalurgicznych, pracującym nieprzerwanie od około 200 lat. Obecnie teren zakładu jest pięknie zagospodarowany i umożliwia organizację konferencji, szkoleń i spotkań integracyjnych. Wykorzystaliśmy te doskonałe warunki i wspólnie z Powiatową Radą Kół Gospodyń Wiejskich powiatu koneckiego i Starostwem Koneckim zorganizowaliśmy pierwsze tego lata „Spotkanie z Gospodynią”.
Koła gospodyń wiejskich przygotowały dla gości regionalne potrawy: m.in. grochówkę i bigos, kugel, sałatki i mnóstwo ciast.
„Spotkanie z Gospodynią” to przede wszystkim promocja zdrowia kobiety, dlatego rozpoczęliśmy nasze wydarzenie od rozmowy z Gretą Skupińską, fizjoterapeutką Fundacji AENON, która skupia specjalistów fizjoterapii dna miednicy, promuje wiedzę o profilaktyce mięśni dna miednicy i oferuje szeroko zakrojoną opiekę fizjoterapeutyczną dla kobiet w każdym wieku. W Maleńcu mówiliśmy o tym, jakie znaczenie dla komfortu życia codziennego mają zdrowe mięśnie okolic narządu rodnego, pęcherza moczowego i odbytu. Rozmawialiśmy, jak sobie radzić z problemami związanymi z nietrzymaniem moczu, gazów, obniżeniem narządu rodnego.
Doktor Luiza Napiórkowska wyjaśniała, dlaczego kobiety mają problem ze snem i cierpią na nadmierną potliwość. Jak każda dolegliwość, również i te mogą mieć wiele przyczyn, dlatego znaczenie ma uważna obserwacja własnego ciała i współpraca z lekarzem. Dr Napiórkowska zwraca uwagę na dietę kobiety. Regularne posiłki, odpowiednio duża ilość warzyw i owoców w naszej diecie, jak najmniej dań smażonych i przetworzonych produktów – to podstawa zdrowego odżywiania.
Partnerem wspierającym „Spotkania z Gospodynią” jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Obecność terenowego oddziału KOWR na każdym wydarzeniu pozwala zapoznać się ze specyfiką działalności ośrodka w regionie. Konkurs w Maleńcu prowadził dyrektor terenowego oddziału KOWR w Kielcach Jacek Toś. Konkurs wiedzy o działalności KOWR był okazją do zdobycia ciekawych nagród.
W spotkaniu w Maleńcu wzięły udział koła gospodyń wiejskich należące do Powiatowej Rady KGW w Końskich, powołanej zaledwie w czerwcu br. Inicjatywę wsparł starosta powiatu koneckiego Grzegorz Piec. Przewodniczącą rady jest Justyna Rupniewska, na co dzień kierująca pracami KGW Sworzyce.