Mitów i legend związanych z postacią Świętego Mikołaja jest mnóstwo. Najstarsze o nim przekazy pochodzą z VI wieku. Według średniowiecznej hagiografii żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry w Licji, wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym.
fot. wikipedia
W X wieku w Mikołajki wystawiano dramaty liturgiczne dla dzieci, opowiadające historię świętego, które w późnym średniowieczu staną się niezwykle popularne w całej Europie.
Zwyczaj obdarowywania się prezentami można znaleźć w tekstach z XV wieku. Święty Mikołaj pełnił w nich rolę osoby przynoszącej prezenty z okazji własnego święta. Jego atrybutami były siwa broda, pastorał, mitra oraz długa, czerwona szata biskupia. Wieczorem 5 grudnia obdarowywał owocami, orzechami, ciastkami czy cukierkami dobrze zachowujące się dzieci. Niegrzeczne uderzał pastorałem. Gdy nie pojawiał się osobiście, dzieci starały się przekazać, że czekają na prezenty, na różne sposoby. Z Holandii zachowały się zapisy o wystawianiu butów przy kominku. W Czechach dzieci wieszały skarpety na ramach okiennych, a w Austrii kładły buty na parapecie.
Jan Steen "Dzień Św. Mikołaja" - źródło: wikipedia
Dziś najczęsicej przedstawiany jest jako starszy mężczyzna w długą, siwą brodą w czerwonym ubraniu.. W Polsce, w nocy z 5 na 6 grudnia, dzieci otrzymują słodkie upominki. Najczęściej zostawia się je w butach, pod poduszką lub umieszcza w dużej skarpecie.
Źródło: wikipedia