Najnowszy numer Gospodyni już w sprzedaży:)   




Jubileusz gospodyń w Licheniu Powrót do listy

Tysiące kobiet w barwnych ludowych strojach, radość, emocje i łzy wzruszenia towarzyszyły zjazdowi organizacji kobiecych z terenów wiejskich w Licheniu. Tylu gospodyń ta leżąca nad brzegiem jeziora wioska jeszcze nigdy nie gościła. Widać, że stała się miejscem spotkań kobiet zaangażowanych w działania na rzecz swoich małych ojczyzn.

Działają w stowarzyszeniach, fundacjach, kołach gospodyń i po prostu dla wsi – kobiety uczestniczki VI Zjazdu Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich 11 i 12 września gościły w Licheniu. Nad brzegiem jeziora świętowały 150 lat działalności kół włościanek, które zapoczątkowały historię współczesnych kół gospodyń wiejskich.

Tradycja, dziedzictwo kulturowe to idee, które kołom towarzyszą od początku istnienia. Dlatego podczas licheńskiego święta organizatorzy chcieli pokazać dorobek kół, przygotowując ekspozycję, na której prezentowano koronki, wycinanki, plecionki i dziesiątki innych rękodzielniczych wyrobów. Wszystko to w ramach Jarmarku Kulturowego, któremu w tym roku towarzyszyła wyjątkowa atrakcja – malowanie w ludowe wzory ursusa.

Coś dla siebie znaleźli też miłośnicy dobrej kuchni. Na straganach popróbować można było tradycyjnych słodkości, pierogów i pasztetów. Królowały jednak dania z ziemniaków, które podlegały ocenie jury. Bezkonkurencyjne okazały się placki ziemniaczane z sosem kurkowym przygotowane przez gospodynie z Woli Cyrusowej Kolonii.

Swój konkurs rozstrzygnęły też Polskie Składy Budowlane „Mrówka”. Główną nagrodą był przelot balonem nad dachami Lichenia.

Elementy ludowych strojów z Małopolski, Łowicza, Podlasia i Kaszub zainspirowały Zuzannę Misiaczyk-Zarajczyk. Projektantka wykorzystała je w kolekcji ubrań, którą na scenie w prezentowały mieszkanki gminy Ślesin. Ideą tego wyjątkowego pokazu mody było ukazanie piękna ludowej tradycji, ale też łączenie pokoleń. Jeden z elementów kolekcji – czarny żakiet, ozdobił ręczny koralikowy haft zaprojektowany i wykonany przez Agnieszkę Radomską, artystkę ludową z regionu brzezińskiego. W sobotnie popołudnie nie brakowało emocji. Towarzyszyły m.in. ogłoszeniu wyników konkursu „Kobiety na start”, w którym wybrano najaktywniejszą organizację kobiecą, jak również koncertowi gwiazdy wieczoru. O zachodzie słońca na scenie zaśpiewała bowiem Eleni. Jej sentymentalne utwory urzekły zgromadzonych tłumnie słuchaczy.

Niedziela, jak zwykle, minęła pod hasłem refleksji i wiary. O świcie Różaniec, po nim spotkanie z publicystką Agatą Puścikowską, a po nim barwny korowód do bazyliki licheńskiej na uroczystą mszę.

Partnerami spotkania były Banki Spółdzielcze SGB, firma Ursus oraz sieć 230 marketów budowlanych „Dom i Ogród” – PSB Mrówka. Patronat medialny nad imprezą sprawowała TVP2.

 Dorota Słomczyńska

Galeria zdjęć