Najnowszy numer Gospodyni już w sprzedaży:)   




Zioła pomogą na kłopoty z potliwością Powrót do listy

Lato to czas wytężonego wysiłku fizycznego, który często wykonywany jest w upale. To sprawia, że organizm produkuje więcej potu. Co zrobić, by w czasie prac polowych pot nie lał nam się z czoła, a koszula nie lepiła się do ciała?

Pot w 99% składa się z wody. Reszta to m.in. chlorki, kwas moczowy, amoniak, mocznik, tłuszcze, magnez, potas, wapń i żelazo. Skład potu różni się nieco u każdego człowieka. Mają na to wpływ hormony, dieta, przyjmowane leki oraz klimat, w którym żyjemy. Pocenie się jest zjawiskiem fizjologicznym. Dla wielu osób latem staje się kłopotliwe. Ale można temu przeciwdziałać zarówno za pomocą antyperspirantów, dezodorantów kupowanych w drogeriach i aptekach, jak również w sposób naturalny. Skutecznym środkiem są m.in. ziołowe nalewki, napary i odwary. Nadmierne pocenie hamuje m.in. szałwia. W sprzedaży dostępne są tabletki z ekstraktem z niej.

Są jednak tacy zielarze, którzy polecają napar z pokrzywy. Do jego przygotowania potrzeba kilkanaście liści świeżej młodej pokrzywy, które należy zalać wrzątkiem. Napar jest gotowy po 10 minutach. Zaleca się, by w ciągu dnia pić po szklance co najmniej trzy razy dziennie. Wówczas ciało będzie suche bez klejącej wilgoci. Zioła trzeba pić regularnie. Najlepiej przez całe lato.

W walce z potem skuteczna jest też czarna herbata. W tym wypadku nie należy jej jednak pić, ale napar przygotować do kąpieli. Dlaczego akurat czarna herbata? Ponieważ zawiera kwasy, które mają właściwości ściągające. Herbata stosowana zewnętrznie ma też działanie bakteriobójcze i zamyka pory, przez co zmniejsza wydzielanie potu.

W przypadku nadmiernej potliwości stóp dobre efekty przynosi moczenie ich w naparach z kory dębu. Zmniejszone wydzielanie potu powoduje również ałun, który jednocześnie ma działanie bakteriobójcze, co niweluje zapach potu.

Z nadmiernym poceniem się można walczyć także za pomocą dezodorantu przygotowanego domowym sposobem. Potrzebne składniki to: soda oczyszczona (usuwa nieprzyjemny zapach i zapobiega odparzeniom), mąka ziemniaczana (wchłania pot, co daje uczucie suchości pod pachami), tzw. macerat z nagietka. Ostatni składnik można zastąpić szałwią albo olejem słonecznikowym. Wszystkie te substancje mają podobne działanie łagodzące i przeciwzapalne.

 Dorota Słomczyńska

 

 

 

 

 

Regularne picie naparu z pokrzywy sprawi, że nasz organizm będzie się mniej pocił