Mamy wiosnę! Jest alergia. A to najczęściej występująca choroba na świecie. Problem dotyczy blisko 30% ludzkiej populacji.
Należy do chorób cywilizacyjnych i zależy od warunków środowiskowych i genetycznych. Najgorszymi miesiącami dla alergików cierpiących na katar sienny są maj, kwiecień i czerwiec.
Alergicy z miast i wsi
Alergia jest związana z zanieczyszczeniem środowiska i rozwojem cywilizacyjnym. Częściej dopada mieszkańców dużych miast niż wsi, choć wydawałoby się, że bardziej na nią narażeni są ci pozostający w bliższym kontakcie z naturą. Głównymi alergenami są bowiem pyłki roślin, odchody roztoczy oraz grzyby i pleśnie. A te łatwiej spotkać na peryferiach miast. Nie można przewidzieć, kogo i kiedy dopadnie alergia. Nabawić się jej można w każdym wieku. Uważa się, że alergiczny nieżyt nosa ujawniający się we wczesnym dzieciństwie często ma istotny wpływ na ryzyko zachorowania w przyszłości na astmę.
Gdy odporność szwankuje
Czym jest alergia? To zwiększona wrażliwość na czynniki (alergeny), które dobrze znoszą osoby zdrowe. Organizm alergika reaguje na nie nadmiernie. Alergeny dostają się do organizmu różnymi drogami. Pierwsza z nich to droga wziewna. Wówczas uczula to, co wdychamy, np. pyłki roślin i zarodniki pleśni. Pyłek traw atakuje nas w suche dni, pleśnie – zawsze. Uczulenie najczęściej objawia się katarem, zapaleniem spojówek lub w najgorszym przypadku – astmą. Katarem reagujemy też na roztocze kurzu domowego i sierść zwierząt. W tym wypadku nie mamy jednak do czynienia z okresowym katarem, lecz z całorocznym. Drugą drogą kontaktu z alergenem jest droga pokarmowa. Do najczęściej uczulających produktów u dzieci należą mleko krowie, ryby, jaja i gluten, występujący np. w pszenicy, owoce cytrusowe, głównie pomarańcze, cytryny i grejpfruty. Często uczulają też orzechy, soja, pomidory, truskawki, kakao. – U pacjentów chorujących na pyłkowicę można mieć do czynienia z tzw. alergią krzyżową. Na przykład uczulenie na pyłek brzozy oznacza, że pacjent może mieć reakcję alergiczną po zjedzeniu marchewki, selera czy jabłka. Uczulenie na pyłek leszczyny może oznaczać, że nie wolno nam jeść orzechów laskowych – wyjaśnia dr Maria Majkowska-Przybył.
Leczenie farmakologiczne i odczulanie
Współczesna medycyna daje ogromne możliwości leczenia chorób gwarancji wyleczenia, ponieważ jest to choroba uwarunkowana genetycznie i mają na nią wpływ również warunki środowiskowe. Potrafimy jednak bardzo dobrze kontrolować proces zapalny poprzez zażywanie leków, a za pomocą tzw. immunoterapii alergenowej – spowodować lepszą tolerancję uczulających alergenów. Bardzo ważną rolę w leczeniu alergii odgrywają steroidy podawane drogą wziewną. Stosowane racjonalnie na ogół nie niosą ze sobą zagrożenia. Od kilku lat na rynku dostępne są leki przeciwhistaminowe nowej generacji, o wysokiej skuteczności i dobrze tolerowane przez organizm, które są nowocześniejszą formą dotychczas dostępnych popularnych leków, takich jak Zyrtec, Claritine i Loratydyna.
Dorota Słomczyńska
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sprawdź, na co jesteś uczulony
Życie z alergią nie jest łatwe. Chorzy mają kłopoty z koncentracją, a co za tym idzie – spada ich wydolność edukacyjna i zawodowa. Jak sprawdzić, czy jesteśmy alergikami? Lekarz powinien zacząć od wywiadu. Skłonność do alergii najczęściej jest bowiem dziedziczna. Następny etap wizyty to badania kliniczne i laboratoryjne, tj. testy skórne czy krwi. To tylko badania pomocnicze, które nie przesądzają o całokształcie leczenia. O powtórzeniu testów decyduje lekarz, ponieważ alergia jest zmienna i trzeba ją monitorować. Na przykład w przypadku alergii pokarmowej może się pojawiać tolerancja na uczulające wcześniej pokarmy. Niewykluczone jest też wystąpienie nowego uczulenia. Ta zasada dotyczy również alergii na pyłki. Testy można robić o każdej porze roku – pod warunkiem, że pacjent nie prezentuje objawów alergicznych. Specjaliści najczęściej zlecają tzw. punktowe testy skórne, ponieważ najłatwiej je przeprowadzić. Są też stosunkowo tanie i szybkie – na wynik czeka się 15– 20 min.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------