Jak pomóc zdrowiu latem? Przede wszystkim w zróżnicowany sposób. Dowiedz się, co jeść, jak pić i czym smarować skórę.
Lato – dla wielu to, mimo wakacji, niezwykle pracowity okres. A poza tym wysokie temperatury, suche powietrze, palące słońce. Nasze ciała są przystosowane do zmian pór roku, ale dobrze jest je wesprzeć.
Pij, nie przestawaj
Podstawowym letnim obowiązkiem w stosunku do ciała jest jego nawadnianie. Pij wodę – przynajmniej dwie szklanki po wstaniu z łóżka. Do południa dobrze będzie wypić jeszcze dwie. Jeśli wychodzisz po południu do pracy albo zechcesz poćwiczyć, kolejne cztery będą konieczne. Weź wtedy wodę ze sobą. Najlepiej w twardym plastikowym pojemniku, dobrze, żeby był raczej z poliwęglanu niż polietylenu – pytaj o taki w sklepie. Cząsteczki tego drugiego łatwiej uwalniają się do wody. Większość ludzi potrzebuje około dwóch do trzech litrów płynów dziennie, nieco więcej zaś, jeśli jest to gorący dzień, wykonuje się ciężką pracę i dużo poci.
Postaw na chłodną
Świetnym rozwiązaniem dla uzupełniania płynów będą zimne herbaty własnoręcznie przygotowane. Liście lub kwiaty zalewaj w dużym szklanym dzbanie wodą źródlaną. Do sporządzenia chłodnego napoju rewelacyjnie nadają się kwiaty hibiskusa lub koniczyny łąkowej. Dobre będą też mięta, rumianek lub trawa cytrynowa, ale warto użyć też znanych nam, rosnących w ogródku lub na pobliskiej łące ziół. Zalane wodą pozostaw przykryte przynajmniej na dwie godziny, a nawet na cały dzień na słońcu. Dla lepszego smaku dodaj do napoju odrobinę skórki pomarańczowej albo cytrynowej bądź też gałązkę rozmarynu lub kilka kwiatów jaśminu.
Słońce – z umiarem
Kiedy wychodzisz na zewnątrz, chroń ciało przed nadmiarem promieni słonecznych. Najlepiej za pomocą kapelusza i naturalnych filtrów. Takimi będą z pewnością odzież lniana, ale też oleje roślinne. Należą do nich: olej kokosowy, z pestek malin, z orzechów laskowych, sezamowy, z awokado, ze słodkich migdałów, orzechów makadamia, sojowy, z kiełków pszenicy, marchewkowy, a także oliwa z oliwek. Najłatwiej chyba o kokosowy – jest dostępny w wielu supermarketach. Wymienione oleje pozwolą zmniejszyć użycie gotowych, syntetycznych kremów z filtrami. W razie spieczenia skóry dobrze jest mieć pod ręką żel aloesowy lub wyhodowany przez siebie aloes. Jego sok łagodzi podrażnienia wywołane słońcem.
Jeśli to możliwe, unikaj intensywnego wysiłku między południem a godziną 15.00. Zaplanuj na ten czas na przykład przerwę na obiad.
Więcej jagód!
Letnią dietę wzbogać o warzywa i owoce, które podsuwa ci o tej porze sama natura. Specjaliści zwracają szczególną uwagę na wszelkie jagody. Polecają jeść codziennie miks, w którym znajdą się czarne jagody, jeżyny, truskawki. Dostarczą w dużych ilościach antyoksydantów, a te pomogą zapobiec uszkodzeniom tkanek, także przez słońce. Zawierają też bardzo dużo błonnika, który nie tylko wspomaga pasaż pokarmu przez jelita, ale też utrzymuje w małym stężeniu cholesterol, a nawet może być elementem profilaktyki raka. Dostarczaj organizmowi też białka, zwłaszcza zawartego w warzywach i owocach, w postaci niewymagającej gotowania. Mogą to być orzechy, nasiona, kiełki fasoli, produkty sojowe, jogurt, kefir i twaróg.
Zanim dopadnie słabość
Wysokie temperatury wiele osób przyprawiają o słabość i mdłości. Można złagodzić te objawy, pamiętając o kilku faktach. Wypicie bardzo zimnego napoju może wywołać skurcze żołądka. Pij letnie i chłodne napoje. Unikaj alkoholu i kofeiny, a także większych ilości cukru. Wszystkie te substancje powodują szybszą utratę płynów. Specjaliści każą też więcej pić wszystkim, którzy przyjmują leki na tarczycę lub jakiekolwiek przyspieszające metabolizm.
Suplementuj się
Latem potrzeba będzie, zwłaszcza tym mieszkającym na wsi, sił do pracy. Ale one nie biorą się tylko z kalorii. By mięśnie sprawnie pracowały, potrzeba do tego mikroelementów i witamin. Przede wszystkim niezbędne są witaminy z grupy B. Wesprą nie tylko system nerwowy (działają na niego kojąco), ale też pomogą komórkom produkować energię. Witamina C i inne antyoksydanty będą chronić ciało przed konsekwencjami stresu, zanieczyszczeniami chemicznymi, a także biochemicznymi efektami ubocznymi dużego wysiłku, jak popularne zakwasy. W lecie bardzo pomocne będą preparaty na bazie żeń-szenia syberyjskiego, zwanego też eleuterokokiem kolczastym. Zadziałają tonizująco i przeciwstresowo. Te zawierające głóg wesprą serce, a korzeń lukrecji doda energii i poprawi trawienie.
Spójrz w oczy
Lato to także większe ryzyko infekcji oczu, powodowanych przez kurz, pył czy unoszone przez wiatr cząstki, nie tylko roślin. Prostym sposobem uchronienia się przed tym jest noszenie okularów przeciwsłonecznych. Przy sobie warto też mieć krople do oczu, którymi łatwiej będzie usunąć zanieczyszczenie.
Nie zimna, lecz chłodna herbata orzeźwi ciało podczas upałów w bezpieczny sposoób. |
Karolina Kasperek