Najnowszy numer Gospodyni już w sprzedaży:)




Dbaj o stopy Powrót do listy

Zima nie sprzyja stopom. Ciepłe skarpety i buty, chociaż chronią przed zimnem, opinają ciasno nogi, pozbawiając je dostępu świeżego powietrza i sprawiają, że stopy pocą się bardziej niż zwykle.

Stopy to wrażliwa i niezwykle pracowita część ciała. Na szczęście ich pielęgnacja nie wymaga wiele czasu i skomplikowanych zabiegów. Nie potrzeba drogich kosmetyków. Wystarczą produkty pochodzące z kuchni lub z apteki.

Zrogowaciały naskórek

W miesiącach, w których nosi się ciężkie, ocieplane buty, a stopy na przemian mrozi i przegrzewa, naskórek rogowacieje. Staje się zbyt gruby. Aby pozbyć się jego nadmiaru, należy zacząć od kąpieli zmiękczającej stóp. Wystarczy zrobić ją raz w tygodniu, wlewając do miski ciepłą wodę z dodatkiem oliwy i soli kuchennej lub soli kosmetycznych i olejków nawilżających dostępnych w sklepach z ortopedycznym obuwiem lub zielarniach. Dobre efekty przynosi również kąpiel z mieszanką krochmalu i siemienia lnianego. W przypadku nadmiernego przesuszenia skóry stóp warto smarować je linomagiem lub kremem zawierającym witaminę A. Stopom pomaga także peeling. Zabieg usunie martwe komórki z powierzchni naskórka i wygładzi go. Najskuteczniejszy będzie peeling gruboziarnisty. Jeśli skóra na stopach jest wyjątkowo zgrubiała, należy użyć specjalnej tarki do stóp lub pumeksu.

Pękające pięty

Zimą dolegliwością są pękające pięty. Jej przyczyną może być przesuszenie skóry, brak witamin, nadmierne zgrubienie naskórka, noszenie zbyt twardego obuwia oraz brak higieny i właściwej pielęgnacji stóp. Aby zapobiec pierzchnięciu i pękaniu skóry na piętach i ekspresowego narastania naskórka, należy codziennie po wieczornym myciu wetrzeć w stopy krem zmiękczający. W jego składzie powinien znaleźć się olejek jojoba, awokado czy wyciąg z ziela szałwii lekarskiej. W przypadku wyjątkowo twardych i szybko pękających pięt warto zastosować maść i krem na bazie łoju jelenia, wosku pszczelego, parafiny lub oleju migdałowego. Należy też częściej delikatnie usuwać twardy naskórek z pięt. Tajnym sposobem pedikiurzystek na zmiękczenie zrogowaciałej skóry na piętach jest stosowanie na noc hydrokoloidowych plastrów Granuflex, które wprawdzie stosuje się do leczenia trudno gojących się ran, ale przynoszą szybkie efekty i są stosunkowo tanie.

Nadmierna potliwość stóp

Stopy są naturalnym termometrem, dlatego ich przegrzewanie działa negatywnie na cały organizm. Tym bardziej w okresie zimowym, gdy nosząc ciepłe obuwie, narażamy je na wychłodzenie, a potem gwałtowne ocieplenie, gdy nie zmieniamy obuwia w pomieszczeniach. Dlatego codzienna zmiana skarpet czy rajstop sprawi, że stopy nie będą się odparzać i pocić, a na ich powierzchni nie zgromadzi się flora przyjazna grzybom. Stopom sprzyja też mycie ich w letniej, a nie gorącej wodzie (wysoka temperatura pobudza gruczoły potowe do pracy). Warto zadbać też o ich dokładne osuszenie (zwłaszcza między palcami) i posmarować preparatami przeciwpotowymi, np. kremem czy zasypką do stóp. Skuteczne jest też moczenie stóp w roztworze wodnym kwasu bornego (5 g na 2 l wody), który niweluje nieprzyjemny zapach i zapobiega nadmiernemu poceniu się stóp. Dzięki tym zabiegom można uchronić się przed grzybicą – schorzeniem skóry, które gdy się rozwinie, wymaga długiej kuracji.

 Dorota Słomczyńska