Najnowszy numer Gospodyni już w sprzedaży:)   




Domowy atlas ziół - Lipa drobnolistna i szerokolistna Powrót do listy

Lipy rosną w całym kraju. Największe skupiska tych drzew spotyka się na południu. Oba gatunki to wysokie rozłożyste drzewa liściaste znane z wonnych, miododajnych, żółtawobiałych kwiatów zebranych w kwiatostany w kształcie baldaszka. Kwiatostan lipy szerokolistnej składa się z 2–5 kwiatów, a drobnolistnej – z 5–11 kwiatów. Z szypułką każdego kwiatostanu zrośnięta jest do połowy charakterystyczna dla lipy wydłużona, błoniasta, jasnozielona podsadka. Lipa szerokolistna zakwita w końcu czerwca, drobnolistna – około dwóch tygodni później.

Pamiętajmy! Nie zbieramy kwiatów z często wysadzanej w parkach lipy srebrzystej (Tilia argentea) o zdecydowanie większych kwiatach z odurzającym zapachem. Liście lipy srebrzystej rozpoznamy po srebrzystym spodzie.

Kwiaty lipy zbiera się je na początku kwitnienia (zrywamy razem z podsadką), odrzucając kwiaty przekwitnięte. Suszymy, rozkładając cienką warstwą na papierze w ciemnym, przewiewnym pomieszczeniu. W czasie suszenia temperatura nie powinna przekraczać 40°C. Po wyschnięciu przechowujemy w szczelnie zamkniętych pudełkach.

Kwiaty lipy to cenny surowiec leczniczy. Od wieków są znanym środkiem napotnym, korzystnym w leczeniu anginy, grypy oraz zapalenia oskrzeli. Związki zawarte w wywarze z lipy mają działanie uspokajające. Chociaż działają łagodnie, to jednak są skuteczne w stanach znużenia i przemęczenia podczas intensywnej pracy umysłowej i w przypadku słabej koncentracji. Lipa przynosi także ulgę w nerwobólach. Wyciągi z lipy mogą być używane do płukania ust i gardła, a także do kąpieli w bólach kostnych i nerwobólach. Lipa używana do płukania włosów wzmacnia je i zapobiega ich wypadaniu.

 

 

 

 

Napar z kwiatów

Łyżkę kwiatów zalać szklanką wody i odstawić na 10– 15 min. Po odcedzeniu pić w 2–3 porcjach w ciągu dnia w przypadkach przeziębienia, anginy, grypy; dodawać do kąpieli kosmetycznych i leczniczych.

W przypadku grypy czy przeziębienia napar z lipy należy łączyć z sokiem lub naparem z malin. W mieszankach uspokajających – z kozłkiem lekarskim i melisą. W mieszankach wykrztuśnych – z liśćmi podbiału i zielem pierwiosnka.

 

  

Zioła poleca Ewa Lubik - zielarka z Puszczy Noteckiej