Okładka czasopisma "Gospodyni" nr 3/2024. Na zdjęciu Teresa Kulesza-Leszczyńska.

Najnowszy numer Gospodyni już w sprzedaży:)

Okładka czasopisma "Gospodyni" nr 3/2024. Na zdjęciu Teresa Kulesza-Leszczyńska.Gospodyni pyta eksperta - pielęgnacja pnączy Powrót do listy

 
Na pytania "Gospodyni" odpowiada Paweł Romanowski
- ogrodnik, redaktor naczelny postalu zielonyogródek.pl

Jakie stanowisko jest najlepsze dla pnączy?

Generalnie powinno się je uprawiać w miejscach dobrze nasłonecznionych, czyli tych oświetlonych od południowej lub zachodniej strony, oraz zacisznych. Dzięki temu owoce będą większe, liczniejsze i ładniej wybarwione. Do tego, co jest równie ważne, rośliny będą mniej podatne na przemarznięcie. Cytryniec sprawdzi się też w cieniu.

Jaką zapewnić im glebę?

Przede wszystkim tym roślinom należy zapewnić żyzne, zasobne podłoże. Odczyn jest sprawą indywidualną – zależy od konkretnego gatunku. Natomiast dzięki bogatemu podłożu ograniczymy konieczność częstego nawożenia.

O czym warto pamiętać?

Rośliny z tej grupy wymagają podpór: kratek, pergoli, siatki, długich pali.

Co z podlewaniem?

Pnącza największe potrzeby wodne mają w początkowym okresie wzrostu (są wtedy wrażliwe nawet na krótkotrwałe przesuszenie) oraz w okresie intensywnego wzrostu i dojrzewania owoców. Szczególnie wrażliwy na niedobór wody jest cytryniec – woli wilgotną glebę.

Czy i w jaki sposób nawozić pnącza?

Wszystkie pnącza owocujące powinno się nawozić. Szczególnie korzystne są nawozy organiczne – obornik i kompost. Warto również dodatkowo dokarmiać je nawozami potasowymi, co wpływa na lepsze krzewienie.

Czy pnącza owocujące należy przycinać?

Zależy od gatunku. Przycinanie często przeprowadza się zimą lub na początku wiosny. W przypadku niektórych gatunków, np. winorośli, należy także usuwać liście w okresie dojrzewania owoców.

Jakie choroby i szkodniki mogą zagrozić pnączom?

W przypadku winorośli zwróćmy uwagę na odmiany odporne na mączniaka rzekomego i szarą pleśń.

Kiedy przycinać?

Cięcie winorośli wykonujemy, gdy jest ona nadmiernie rozrośnięta – zasłania inne rośliny, zawadza na ścieżce itp. Za sekator należy chwycić późną jesienią oraz zimą, zanim roślina rozpocznie wegetację, lub latem, gdy nowe przyrosty częściowo zdrewnieją (roślina ta „płacze”). W przypadku cytryńca cięcie przeprowadza się wiosną – zeszłoroczne pędy skraca się na wysokości około 14. pąka. Aktinidię powinno się przycinać zimą, jako że bardzo wcześnie zaczyna ona sezon wegetacyjny.

 

O jadalnych pnączach i ich odmianach piszemy więcej w Gospodyni nr.4-2018

Jeśli nie posiadasz jeszcze preuneraty, możesz ją zamówić TU