Ich ogromne kwiatostany tworzące kule lub stożki są niewątpliwą i coraz popularniejszą ozdobą rabat. A posadzone w donicach stają się nietuzinkową dekoracją tarasów i frontów domów.
Hortensja ogrodowa jest krzewem, który dorasta do 1 m wysokości. Główną jej ozdobą są wielobarwne kwiaty, zebrane w okazałe kwiatostany. Na silnie rozrośniętym krzewie może pojawić się nawet do 20 kwiatostanów. Dzielimy je na dwa rodzaje. Kwiaty płonne to te barwne, duże, o średnicy do 3 cm. Natomiast druga grupa – płodne, są niepozorne i znajdują się w środku kwiatostanu. W zależności od odmiany kwiaty mogą mieć barwę białą, różową, rzadziej niebieską lub czerwoną. W sprzedaży dostępne są również odmiany dwubarwne, np. różowe z białą obwódką.
Zmienić kolor
Hortensja ogrodowa uprawiana w gruncie wymaga stanowisk lekko ocienionych. Chętnie sadzona jest przed domami lub na rabatach. Nie ma większych wymagań co do gleby – powinna być żyzna, wilgotna i zasobna w składniki pokarmowe. Podczas suszy i upałów wymaga regularnego i obfitego podlewania, zwłaszcza w trakcie kwitnienia. Od wiosny do sierpnia musimy pamiętać o systematycznym nawożeniu krzewów. Do tego celu można wykorzystać nawozy przeznaczone dla roślin kwasolubnych, jak np. różaneczniki. Jeśli podłoże będzie za mało kwaśne, pojawi się chloroza. Choroba objawia się charakterystycznymi zżółkniętymi młodymi liśćmi z zielonymi nerwami. Przycięcie roślin zaraz po kwitnieniu ma na celu ich rozkrzewienie. Najczęściej popełnianym błędem jest przycinanie na wiosnę zeszłorocznych pędów, gdzie zawiązane są pąki kwiatowe. Hortensja to krzew, którego kolor kwiatów zmienia się w zależności od pH podłoża. Dotyczy to odmian o kwiatach różowych i czerwonych uprawianych w podłożu kwaśnym o pH 4,5–5,5. Do barwienia wykorzystuje się siarczan glinu lub ałun potasowy, by podłoże miało odczyn zasadowy zamiast kwaśnego. W przypadku hortensji uprawianych w doniczkach należy dodać do podłoża 10–15 g jednego ze związków. Natomiast uprawiając rośliny w gruncie, trzeba tę samą dawkę posypać wokół rośliny lub podzielić na kilka części i po rozpuszczeniu w wodzie podlewać rośliny sporządzonym roztworem raz w tygodniu. Dzięki tym zabiegom kwiaty zmieniają kolor na niebieski. Hortensja ogrodowa to równie dekoracyjny kwiat domowy. Aby ładnie wyglądała w mieszkaniu, należy doniczkę ustawić w jasnym i chłodnym pomieszczeniu. W takich warunkach kwitnie nawet do 6 tygodni. W miarę przekwitania kwiaty przebarwiają się na zielono.
Hortensje bukietowe
Obok hortensji ogrodowych w sprzedaży są również dostępne odmiany hortensji bukietowej. Są bardziej odporne na mróz. Dlatego bez problemu zimują i co roku – po odpowiednim przycięciu – kwitną. Trzeba jednak uważać na wiosenne przymrozki, które mogą uszkodzić młode pączki. Na szczęście w większości nie są to trwałe uszkodzenia. Bardzo często rośliny zdążą jeszcze wypuścić nowe pędy, więc krzewy zakwitną. By nie narażać ich na przemarzanie, na wszelki wypadek warto znaleźć dla nich osłonięte od wiatru miejsce, najlepiej od strony wschodniej. Hortensje lubią wilgoć. Mówi się o nich, że to wodne kwiaty. Dlatego zwłaszcza w czasie suchego lata i jesieni należy zadbać o ich obfite podlewanie. Wówczas bowiem zawiązują kwiatostany na przyszły rok.
Hortensje bukietowe są ozdobą ogrodu w każdym stylu. Świetnie wyglądają w sąsiedztwie wysokich traw (miskanty, rozplenice, molinie). Uroku dodaje im towarzystwo żurawek, host czy tawułek. Służy im sąsiedztwo japońskich zawilców (Anemone japonica). Idealnym tłem dla hortensji są rośliny zimozielone lub skórzaste liście runianki (Pachysandra). Wiosną, zanim na hortensjach pojawią się liście, mogą pod nimi kwitnąć krokusy, narcyzy, a nawet zdążą zakwitnąć botaniczne tulipany.
Zabezpiecz przed przymrozkami
Na zimę hortensje warto zabezpieczyć przed mrozem, gdyż mogą przemarzać. Dotyczy to zwłaszcza północnej i wschodniej części kraju, gdzie zimy są surowsze niż w centralnej i zachodniej Polsce. Przemarznięcie pędów czasami doprowadza do zaniku kwitnienia, ponieważ pąki kwiatowe na kolejny rok zawiązują się już latem. W przypadku prognozowanych silnych mrozów należy pędy przysypać 15-centymetrową warstwą podłoża. Dodatkowo można jeszcze krzewy przysypać warstwą liści. Okrycie należy zdjąć na wiosnę, gdy minie obawa wystąpienia przymrozków.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Rozmanżanie hortensji
Rozmnażanie hortensji jest łatwą czynnością. Dlatego warto samemu popróbować z produkcją sadzonek. Pobiera się je z pędów, które nie kwitną. Należy je przyciąć na długość około 10 cm, usunąć dolne liście na wysokość około 5 cm, a górne skrócić o połowę. Dolny koniec trzeba przyciąć tuż pod węzłem. Końcówkę po zanurzeniu w ukorzeniaczu należy sadzić na głębokość dwóch węzłów w przepuszczalne podłoże, docisnąć i podlać. Tak przygotowaną sadzonkę trzeba przykryć odwróconym do góry dnem słoikiem. Hortensję można wysadzić bezpośrednio do gruntu lub w skrzynkę. Dla rozsady najlepiej wybrać lekko zacienione miejsce. Należy kontrolować wilgotność, podlewając sadzonkę co kilka dni.
Łatwiejszym sposobem jest przygotowanie tzw. odkładów poziomych. Wystarczy wybrać rosnący blisko ziemi pęd, pozbawiając go w tym odcinku liści i uszkadzając lekko korę, przysypać ziemią. Aby pęd nie obsypał się z ziemi, można go przytwierdzić do gruntu drutem lub delikatnie przygnieść kamieniem. Taki pęd ukorzeni się w ciągu 2 miesięcy. Gdy pojawią się korzenie, sadzonkę należy odciąć od rośliny matecznej. Po miesiącu można dla młodej rośliny poszukać nowego miejsca w ogrodzie. Taras
Dorota Słomczyńska