Najnowszy numer Gospodyni już w sprzedaży:)




Jak dobierać kolory? Powrót do listy

Dobrze dobrane kolory pomogą podkreślić naturalne piękno kobiety i uwypuklą wszystkie zalety. Jak je odpowiednio dobierać radzi stylistka - Marlena Rąpała.

Styliści często używają określenia „dobrze dobrany kolor”. Co to znaczy?

– Dobrze dobrane kolory to takie, które pasują do naturalnego koloru włosów, tęczówki oka, karnacji. Niektórzy mają wyczucie i sami, bez pomocy stylistki widzą, w czym im do twarzy. Ale gros ludzi potrzebuje fachowca, który nauczy ich, jakie kolory są dla nich odpowiednie.

Co zatem należy wziąć pod uwagę przy doborze kolorów?

– Na początek przeanalizujmy, czy jest nam dobrze w kolorach określanych jako ciepłe, czy zimne. Kolory chłodne to takie, które bez względu na barwę mają w składzie sporo niebieskiego. Natomiast ciepłe to te, które zawierają kolor żółty. Dla przykładu: zieleń w kolorze ciepłym to kolor limonki, groszku, a odcień chłodny to miętowy lub zieleń srebrnego świerku. Następną sprawą jest określenie, czy dobrze nam w czystych, czy też przygaszonych barwach. Kolory czyste to te intensywne, a przygaszone to takie, które zawierają domieszkę bieli lub szarości. Butelkowa zieleń będzie więc kolorem czystym, a khaki – przygaszonym. Ostatni z podziałów dzieli kolory na jasne i ciemne. Z tym rozróżnieniem nikt nie ma problemu. Styliści stosują jeszcze jeden podział kolorów, który dobiera się do jednego z czterech typów urody: „wiosny”, „lata”, „jesieni” i „zimy”.

Czym się one charakteryzują?

– Zazwyczaj osoby o typie urody „wiosna” mają skórę i włosy o ciepłym odcieniu. Ich włosy najczęściej są w kolorze blond o złotym połysku bądź rude. Oczy mają turkusowe, czasami zielone lub brązowe. „Wiosna” to delikatny typ urody, któremu do twarzy jest w ciepłych, czystych i jasnych kolorach. Odpowiednimi dla niego kolorami – zarówno w garderobie, jak i w makijażu – są: mleczna czekolada, mandarynkowy, ciepła czerwień, niezapominajkowy, morelowy, lila, turkus, kremowy i łososiowy.

Również jasnym typem urody, ale chłodnym odcieniu jest „lato”. W tym przypadku włosy mogą byćblond o szarym odcieniu, zdarzają się również szatyni, których skóra ma odcień chłodny z domieszką różowego. Chłodny typ urody opala się na różowo, na skórze występują liczne pieprzyki. Oczy najczęściej są szaroniebieskie, szare, lub zielone. Do tego typu urody pasują kolory jasne przygaszone i chłodne, a wśród nich: szaroliliowy, szaroniebieski, cyklamenowy, jasna mięta, szafirowy, fuksja, biel wpadająca w róż, morski błękit i stonowany róż.

„Jesień” natomiast to typ ciemny, przygaszony i ciepły. Osoby o tym typie urody mają włosy brązowe o ciepłym odcieniu bądź rude. Skóra ma również ciepłą pigmentację, oczy są w kolorze brązu, orzechowe. „Jesieni” jest pięknie w takich kolorach, jak: ciemna czekolada, kukurydziany, jarzębinowy, kolory zieleni, mchu, ceglasty. 

I wreszcie „zima”. To mocny, kontrastowy typ urody. Są to zazwyczaj brunetki, o kruczoczarnych lub ciemnobrązowych włosach. Skóra jest blada bądź oliwkowa. Oczy niebieskie z ciemną oprawą lub ciemnobrązowe, prawie czarne. Zima lubi chłodne, czyste i ciemne kolory. Odpowiednie kolory to czerń głęboka, krucza, śnieżna biel, liliowy, krokus, niebieskawa czerwień.

Dlaczego tak ważny jest odpowiedni dobór kolorów?

– To ważne przede wszystkim dla tych, którzy chcą dobrze wyglądać, w życiu których ważna jest maksyma „Jak cię widzą, tak cię piszą ”. Poznając podstawowe zasady przy kreowaniu wizerunku, możemy sprawić, że w urzędzie, pracy czy w innych oficjalnych okolicznościach będziemy traktowani w odpowiedni sposób. Kolorem możemy na przykład dodać sobie odwagi podczas spotkania w interesach. Po drugie, brak świadomości, w jakich kolorach nam dobrze, sprawia, że dokonujemy tak zwanych nieudanych odzieżowych zakupów, a co za tym idzie – w naszej szafie pojawiają się ubrania, których nie nosimy albo nie wiemy, z czym je zestawić, by dobrze się w nich czuć. Minimalna wiedza – a może bardziej świadomość – w czym nam do twarzy, pozwala na rozsądniejsze gospodarowanie domowym budżetem. Zbyt ciemnym kolorem włosów możemy się postarzeć i wyglądać na osobę nieprzystępną. Dobrze dobrana kolorystyka sprawia, że wyglądamy wyraziście, zatem kobiety mogą sobie pozwolić na mniej intensywny makijaż. Mniej widoczne stają się niedoskonałości cery, takie jak cienie pod oczami czy przebarwienia.

 

  

*Marlena Rąpała – stylistka, wizażystka, socjolog. Właścicielka Pracowni wizerunku „Pawie Oko”. Pracuje na planach filmowych i zdjęciowych, jest doświadczonym szkoleniowcem. Przeprowadziła setki szkoleń. W autorskim programie „Odkryj swoje piękno” uczy kobiety, jak perfekcyjnie wyglądać na co dzień. Wykształcenie socjologiczne pomaga jej w kreowaniu wizerunku innych osób.