Kefir to musujący napój z fermentowanego mleka. Podobnie jak maślanka, nazywany jest napojem bogów, ponieważ ma wyjątkowe właściwości odżywcze i dietetyczne, a jego walory doceniali już starożytni.
Jest produktem niskokalorycznym, który nie tylko wykazuje zdolność do zmniejszania stężenia cholesterolu we krwi, ale i hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym.
Naukowcy uważają, że został wynaleziony przez starożytnych owczarzy kaukaskich. Przez długi czas produkowano go w tradycyjny sposób w workach skórzanych lub beczkach. Worki z kefirem były wieszane w pobliżu drzwi tak, aby przechodzące osoby potrącały worek, mieszając mleko i ziarna kefirowe.
Kefir i jogurt mają właściwości wspomagające trawienie, korzystnie wpływa na wydzielanie żółci, soków trawiennych i perystaltykę jelit. Zawarty w nich kwas mlekowy ułatwia wchłanianie wapnia i zwalcza w jelitach bakterie gnilne.
Zawierają lekkostrawne cukry proste powstałe w procesie fermentacji laktozy, łatwiej przyswajalny tłuszcz oraz kwas foliowy – niezbędny do tworzenia czerwonych krwinek, trawienia białek pokarmowych i cukrów.
W skład mikroflory tradycyjnych fermentowanych produktów mlecznych wchodzą bakterie (m.in. paciorkowce, pałeczki kwasu mlekowego i octowego) i drożdże. To właśnie enzymy z jogurtowych i kefirowych drobnoustrojów rozkładają m.in. laktozę oraz cholesterol.
Do największych i najlepszych producentów jogurtów i kefirów w Polsce należą: Mlekovita, Łowicz, OSM Garwolin, Jogo, OSM Grodzisk Mazowiecki oraz Robico.
Chleb pszenny na kefirze
Składniki:
- 450 g mąki pszennej chlebowej
- 50 g płatków owsianych
- 2 łyżki otrąb pszennych
- 1 łyżka maku
- 260 g kefiru
- 100 g wody
- 30 g drożdży
- 1 łyżeczka cukru
- 1 łyżeczka soli.
Wykonanie: Drożdże mieszamy z cukrem. Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy płatki, otręby i sól. Do mąki dodajemy drożdże, kefir (w temp. pokojowej) i stopniowo dodajemy wodę. Drewnianą łyżką łączymy składniki. Masę przekładamy na blat i zagniatamy ciasto, aż stanie się gładkie, sprężyste i przestanie się lepić. Wkładamy je do miski, aby urosło (na mniej więcej 40 min). Podrośnięte ciasto formujemy w bochenek (składając go kilkakrotnie) i umieszczamy w naoliwionej misce. Wierzch posypujemy makiem, przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia. Kiedy bochenek podwoi swoją objętość, przekładamy go na blachę, delikatnie odwracając miskę do góry dnem. Wierzch chleba nacinamy i wstawiamy do nagrzanego do 200°C piekarnika. Pieczemy ok. 45 min.
Zalety fermentowanych przetworów mlecznych:
- zawierają żywe kultury probiotyczne,
- bardzo dobre źródło białek, wapnia i potasu,
- nie zawierają glutenu,
- uwalniają od stresu.
Mleczne probiotyki:
- obniżają poziom cholesterolu,
- obniżają wagę ciała,
- pomagają osobom borykającym się z depresją oraz problemami ze snem
- pomagają w nietolerancji laktozy » przywracają florę bakteryjną jelit po antybiotykach,
- regulują czynność jelit,
- odżywiają włosy, leczą choroby dziąseł i wzmacniają kości.
Zupa pomidorowa na jogurcie
Wykonanie: Do garnka wkładamy pałki z kurczaka, dodajemy ziele angielskie i liść laurowy, marchew i resztę włoszczyzny. Zostawiamy na małym ogniu, aż nie ugotuje się mięso. Następnie dodajemy jarzynkę do smaku. Na końcu dolewamy przecier i sprasowany czosnek. Teraz możemy zupę zabarwić jogurtem. Podajemy z serem mascarpone i grzankami. Do przygotowania zupy pomidorowej można użyć także kefiru.
pk