Najnowszy numer Gospodyni już w sprzedaży:)   




Ogród Królowej Śniegu Powrót do listy

Wyobrażając sobie ulubione miejsce w ogrodzie zwykle myślimy o zakątku pełnym pięknych i pachnących kwiatów. W tym roku stawiamy na biel, która dodaje światła i przestrzeni. Dodatkowo, wygląda pięknie zarówno w nowoczesnej aranżacji, jak i w tradycyjnym ogrodzie. 

     

Jak urządzić biały ogród?

Na to pytanie odpowiada nasz ekspert - Katarzyna Wójcik z czasopisma „WIOM. Warzywa i Owoce Miękkie”


Wiejski ogród kojarzy się z rabatami pełnymi bajecznie kolorowych kwiatów. Są jego znakiem rozpoznawczym. Projektanci coraz częściej planują ogrody, w których kwiaty drzew, krzewów, bylin i cebul mają jedną barwę. Skąd wzięła się ta moda?

– Mówiąc o modzie ogrodowej, warto poznać pojęcie ogrodów tematycznych. Motywem przewodnim ogrodu może być na przykład zapach. W tym przypadku projektant dba o skomponowanie w ogrodzie roślin pachnących. Bo woń to nie tylko przyjemność, ale dla wielu osób również rodzaj terapii, stąd termin „aromaterapia”. Ogrody tematyczne to również ogrody innych zmysłów, czyli dźwięków i dotyku. Najbardziej oczywiste są natomiast ogrody barw. Te klasyczne mają barwę białą. Podstawowym białym elementem w tego typu ogrodzie są oczywiście rośliny, ale biel pojawić się może również w małej architekturze, dekoracjach, takich jak doniczki, oświetlenie czy nawierzchnia alejek. Ale najważniejsze jest tak zaprojektować ogród, żeby przez cały rok, nawet zimą, był ozdobą.

Skąd wzięła się moda na białe ogrody?

– Myślę, że pochodzi z Anglii, gdzie znajduje się w Sissinghurst jeden z najbardziej znanych białych ogrodów. Założyli go pod koniec XIX wieku Vita Sackville-West i jej mąż sir Harold Nicolson. Ich biały ogród to kameralny zakątek, który jest częścią tematycznych ogrodów.

Czy w Polsce białe ogrody też mają szansę stać się modne?

– W sprzedaży dostępnych jest mnóstwo roślin o białej barwie kwiatów, które nadają się na różnorodne stanowiska. Mamy też rośliny z białym rysunkiem na liściach. A co najważniejsze – kwitną od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Zimą natomiast z pomocą przychodzi śnieg, biel kory drzew i kwitnące ciemierniki.

Czy biały ogród będzie pasował do wiejskiej zabudowy?

– Biel jest ponadczasowa. Pasuje do każdego stylu ogrodu, czyniąc go eleganckim i świeżym. Rozświetla cieniste zakątki. Świetnie sprawdza się w małych przestrzeniach, które optycznie powiększa. Sprawia, że ogród wygląda świeżo, daje wrażenie chłodu w upalne, słoneczne dni. A wieczorem odbija się w niej światło księżyca.

Jakie zatem rośliny posadzić, decydując się na biały ogród?

– Nie może w nim zabraknąć krzewów i drzew, które zakwitają wczesną wiosną. Obowiązkowo więc krzewy kaliny. Trzeba wybrać dla nich stanowiska nasłonecznione i ciepłe. Mogą tworzyć żywopłoty lub pojedyncze nasadzenia (solitery). Kalina nie tylko pięknie wygląda (kalina koralowa `Roseum’ tworząca śnieżnobiałe kuliste kwiatostany), ale również wspaniale pachnie (kalina angielska). Jeśli lubimy magnolie, wybierzmy na przykład magnolię gwiaździstą, pamiętając o tym, że potrzebuje zacisznego oraz dobrze nasłonecznionego miejsca i wymaga przestrzeni. Najlepiej prezentuje się na tle trawnika lub ciemnozielonej ściany żywopłotu. Biało może zakwitać również krzewuszka cudowna. Na jej pędach rozwijają się liczne dzwonkowate kwiaty, które niemal całkowicie pokrywają pędy. Kwitną późną wiosną i wczesnym latem. W maju nieskazitelną biel i nieziemski zapach zapewni prowadzony w formie krzewu lub drzewa bez lilak.

Mamy już krzewy i drzewa. A jakie kwiaty wybrać na białą rabatę?

– Najlepiej dobrać gatunki tak, aby bez względu na porę roku w każdej jej części znajdowało się coś atrakcyjnego. Pamiętajmy o piętrowym charakterze rabaty, czyli posadzeniu roślin w przynajmniej trzech grupach wysokościowych. Z najwyższych roślin (sadzonych jako tło) warto wybrać dwuletnie naparstnice, osiągające około 150 cm wzrostu. Ich kłosowate kwiatostany rozwijają się od dołu ku górze. Dzwonkowate kwiaty są chętnie odwiedzane przez pszczoły i trzmiele. Kokoryczka, należąca do mrozoodpornych bylin, tworzy łukowato wygięte pędy, z których wyrastają białe kwiatki osadzone na szypułkach. Okres kwitnienia przypada na maji czerwiec. Poprzez płożące kłącza kokoryczka rozrasta się szeroko. Ciekawym urozmaiceniem rabaty będzie juka ogrodowa. Lubi słoneczne miejsca, w których obficie kwitnie. Białe kwiatostany osiągają imponujące rozmiary. Liście są sztywne i sterczące, mogą być zielone lub obdarzone żółtawym, paskowanym rysunkiem. Juka powinna rosnąć w przepuszczalnej ziemi. Znakomicie komponuje się w elementach skalnych, sadzona pojedynczo lub jako tło w gromadzie. Gdy sąsiadki dawno przekwitną, honory rabaty (na wysokości około 50–60 cm) będzie pełniła trzykrotka Andersona. Roślina przypomina  wyglądem kępę trawy. Białe, połyskujące kwiaty rozkwitają wczesnym rankiem, by kolejnego dnia zniknąć. Lubi miejsca półcieniste i wyjątkowo – cięcie w środku lata. Roślina szybko wypuszcza nowe liście i powtarza kwitnienie. W średnio wysokich partiach rabaty nie może zabraknąć serduszek. Były obowiązkową byliną w ogrodach naszych babć, więc nie zatraćmy tej pięknej tradycji. Patrząc na kwiat, ma się wrażenie, jakby z serca wypływała kropelka. Kwitnienie serduszek przypada na maj i czerwiec. Popularnymi, ale jakże pięknymi roślinami są kosaćce, częściej znane jako irysy (łac. Iris ). Zimują w gruncie, nie mają wielkich wymagań i nie potrzebują zabiegów pielęgnacyjnych, tylko niezbyt głębokiego sadzenia. Tworzą duże (nawet 18 cm średnicy) kwiaty. Hodowcy prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych odmian różnorodnych kolorów oraz kształtów. W Ameryce powstało nawet stowarzyszenie kosaćcowe. Rabata wymaga wykończenia rzędem najniżej położonych roślin, wśród których dobrze komponować się będzie dzwonek karpacki. Zapewniając mu stanowisko suche, przepuszczalne i słoneczne, spowodujemy jego zadomowienie się na naszej rabacie. Z uwagi na płożący charakter wzrostu warto na froncie posadzić co roku bakopę (suterę). Roślina rzadko przekracza 25 cm, kwitnie od czerwca aż do listopada, najobficiej w słonecznym i przewiewnym miejscu.

Galeria zdjęć