Okładka czasopisma "Gospodyni" nr 3/2024. Na zdjęciu Teresa Kulesza-Leszczyńska.

Najnowszy numer Gospodyni już w sprzedaży:)

Okładka czasopisma "Gospodyni" nr 3/2024. Na zdjęciu Teresa Kulesza-Leszczyńska.Wiosenne kwiaty Powrót do listy

Pierwsze pojawiają się śnieżynki i pierwiosnki. Są symbolem budzącej się do życia przyrody. Za nimi pchają się na świat niebieskie fiołki i promieniste kwiaty przylaszczki. Lada moment wybiją się z ziemi krokusy, śnieżyce i rannik. Ogród znów zatętni życiem.

 

 
Przebiśniegi

kwitną już na przełomie lutego i marca.

Są odporne na mróz. Preferują lekko ocienione stanowiska.

Roślina zimuje w gruncie i z roku na rok się rozrasta  

  
Rannik zimowy

jest byliną należącą do rodziny jaskrowatych.

Potrafi zakwitnąć już w lutym. Kwitnie do marca, ale ponieważ

preferuje niskie temperatury, gdy ta podnosi się do 10°C – przekwita. Wymaga gleby wilgotnej, próchnicznej, luźnej oraz dużo światła. Nadaje się do nasadzeń pod drzewami liściastymi, gdzie wiosną dociera słońce, a jesienią liście chronią go przed przemarznięciem.

Ładnie prezentuje się w towarzystwie kwitnących wczesną wiosną pierwiosnków, przebiśniegów, śnieżyc i cebulic oraz ciemierników. 

 
Krokusy

zakwitają na przełomie marcai kwietnia. Ich bulwy są jednoroczne, ale w miejsce bulwy matecznej powstają bulwy potomne. By pięknie kwitły, należy je wykopywać co 3-4 lata. Najlepiej na początku lub w połowie czerwca (należy poczekać, aż liście zaczną zasychać).

Po wykopaniu konieczne jest ich przesuszenie w temperaturze 20-25°C. Następnie należy oczyścić, osuszyć i oddzielić bulwy przybyszowe. Tak przygotowane przechowywać w przewiewnym miejscu w temperaturze od 17 do 20°C.

Krokusy najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, lekko ocienionych. Preferują glebę próchniczą, przepuszczalną, dostatecznie wilgotną. Polecane do nasadzeń w grupach.

 
Śnieżyca wiosenna

to jedna z najwcześniejszych kwitnących na wiosnę roślin. Kwitnie nawet w lutym, wśród śniegu, w marcu i w kwietniu. Zapylana jest głównie przez pszczoły. Zimuje w gruncie.

Rośnie na lekko ocienionych stanowiskach, na glebie próchniczej, przepuszczalnej, wilgotnej. Roślina z roku na rok się rozrasta 

 
Hiacynty

cenione są przez ogrodników za zapach i szeroką paletę barw. Występują w kolorach: białym, żółtym, pomarańczowym, łososiowym, różowym, czerwonym, fioletowym lub niebieskim.

Kwitną od kwietnia do maja. Okres kwitnienia trwa ok. 2 tygodni. Roślina ma niewielkie wymagania w stosunku do gleby. Preferuje stanowisko słoneczne lub półcieniste i zaciszne

 
Szafirki

kwitną na przełomie kwietnia i maja. Nie wymagają okrycia na zimę. Preferują stanowiska słoneczne, niezbyt suche.

Nie są wymagające co do gleby. Można je sadzić w grupach, ale nie za gęsto, gdyż szybko się rozrastają