Okładka czasopisma "Gospodyni" nr 3/2024. Na zdjęciu Teresa Kulesza-Leszczyńska.

Najnowszy numer Gospodyni już w sprzedaży:)

Okładka czasopisma "Gospodyni" nr 3/2024. Na zdjęciu Teresa Kulesza-Leszczyńska.Zaproś pszczoły do ogrodu Powrót do listy

Pszczół jest coraz mniej. Zanieczyszczone środowisko, intensywne uprawy wspomagane opryskami nie ułatwiają im przetrwania. A gdy brakuje pszczół, nasze sady i ogrody słabiej owocują. Dlatego warto zaprosić do ogródka pszczoły samotnice. Najpopularniejszą z nich jest murarka ogrodowa. My podpowiadamy, jak zrobić dla niej atrakcyjne domki, które przy okazji udekorują nasze ogrody. I nie obawiajcie się – to najłagodniejsza z pszczół.


Warsztaty budowania domków dla owadów zapylających zatytułowane „Zaopiekuj się pszczołą” odbyły się podczas targów Gardenia. Prowadziła je Joanna Mrowińska z firmy Oaza Zieleni.

Zobaczie, jak w prosty sposób przygotować domek dla pszczół

 

 

..

 

  

Do budowy domku potrzebujemy niewiele elementów.

Wystarczy, że znajdziemy trzcinę, grubą słomę lub inne, puste w środku łodygi. Ważne jest, aby otwór miał minimum 5 mm średnicy.

Potrzebna będzie również rurka lub specjalnie przygotowany drewniany domek.

Przyda się również sekator    

 

 

Słomki szczelnie układamy w rurce o dowolnej średnicy – gdy będzie ich wystarczająco dużo, to na pewno nie wypadną.

Jeżeli chcemy stworzyć kompozycję kilku domków dla pszczół możemy przygotować kilka rurek lub innych pojemników z trzciną. 

 

 

Pamiętajmy o tym, by trzcina lub inne użyte łodygi ściśle przylegały do siebie. 

Na koniec przycinamy je równo sekatorem. 

 

Domki można rozwiesić na gałęziach w ogrodzie lub sadzie.

Pszczoły dobrze będą się czuły też w altance ogrodowej czy na otwartej werandzie. Ważne, aby słomki wisiały poziomo i na wysokości do 1,5 metra  


O pszczołach wiele mówiono podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu „Gardenia”.

Domki dla murarki ogrodowej stanowiły ciekawą inspirację dla projektantów ogrodów – w tym dla twórców zwycięskiego projektu w konkursie „Inspiracje-Aranżacje”, organizowanym przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów. Projektanci stworzyli rzeźby przypominające pszczele domki. Cały ogród zaprojektowany został tak, że jest nie tylko miły dla oka, ale stanowi też schronienie dla ptaków i owadów. 

 

Tekst i zdjęcia: Magdalenia Adamczewska

Galeria zdjęć