Poplamione obrusy, pożółkłe firany i przypalony piekarnik. To kwestie, które przed Bożym Narodzeniem spędzają sen z powiek niejednej gospodyni. Mamy zatem kilka rad, dzięki którym te czynności będą łatwiejsze. Mieszkanie w świąteczny czas będzie więc lśnić jak nowe.
Wysyp na dno piekarnika cienką warstwę soli i zwilż ją wodą, używając do tego spryskiwacza. Następnie przez kilkanaście minut nagrzewaj piekarnik. Gdy sól wyschnie i wystygnie, zbierz ją szorstką gąbką. W ten sposób pozbędziesz się zabrudzenia.
Jeśli chcesz, aby twoje firanki były bielsze, dodaj do prania opakowanie proszku do pieczenia. Wyprane firanki namocz w zimnej wodzie z dodatkiem garści soli, a usztywnią się. Uszyj obrus z przejrzystego bezbarwnego materiału. Naszyj na nim kieszonki. Dzięki temu za każdym razem będziesz mogła wkładać do nich inną dekorację. W Boże Narodzenie może się w nich pojawić gałązka świerku, wycięta z papieru lub filcu gwiazdka albo choinka. Na Wielkanoc do kieszonek wsadź suszone bratki lub wycięte z papieru pisanki.
sd
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jeśli lampki nie świecą
Współczesne lampki na choinkę łączone są równolegle, a nie jak dawniej bywało – szeregowo. Dlatego jeżeli jedna z żarówek przepali się, pozostałe nadal będą świecić. Jeśli jednak po włączeniu do gniazda lampki nie świecą, to przyczyny trzeba upatrywać w uszkodzonym przewodzie. To bardzo trudne i czasochłonne zajęcie. Może więc lepiej zainwestować w nowy zestaw lampek, a zaoszczędzony w ten sposób czas poświęcić rodzinie?
Ptasia zimowa gospoda
Bez naszej pomocy dzikie ptaki mogą nie przetrwać zimy. Dlatego dokarmiajmy je, zwłaszcza teraz, gdy nastaje mróz i zaczyna sypać śnieg. Róbmy to regularnie, bowiem ptaki przyzwyczajone do pomocy przestają same szukać pokarmu. Mogą zginąć z głodu, nie znajdując w karmniku pożywienia. Jakie ptaki potrzebują naszej pomocy zimą? Rudziki, strzyżyki, drozdy i pełzacze. Te ptaki zimą żywią się owocami i owadami. W naszej ptasiej gospodzie wysypmy też ziarno – będzie ono pokarmem dla sikory bogatki i modraszki. To też przysmak dla wróbli, mazurków i dzwońców. Dokarmianie ptaków należy zakończyć z początkiem wiosny, zanim wylęgną się pisklęta. Dokarmiane nie nauczą się samodzielnego szukania pożywienia.