Jak powinien wyglądać zakątek wypoczynkowy w ogrodzie? O tym można się było przekonać, podziwiając prace sześciu ekip biorących udział w konkursie „Aranżacje – inspircje”. Jakie były jego efekty?
Gardenia jest skarbnicą wiedzy na temat projektowania, aranżacji i opieki nad zielenią znajdującą się m.in. w ogrodzie, na balkonie czy w przestrzeni publicznej. To również miejsce, w którym można się było zapoznać z nowymi trendami. A co najważniejsze dla zwiedzających – zrobić zakupy. Wszystko po to, by stworzyć zielony zakątek będący oazą spokoju po dniu ciężkiej pracy. Tych inspiracji można było szukać nie tylko na stoiskach, ale przede wszystkim za sprawą konkursu „Aranżacje – inspiracje”, który w tym roku odbywał się pod hasłem „W poszukiwaniu stylu”.
Zadaniem uczestników konkursu było zaaranżowanie kącika wypoczynkowego. Proces twórczy ekip odbywał się na oczach zwiedzających targi ogrodnicze „Gardenia”. Sztuka aranżacji była o tyle trudna, że zawodnicy musieli do swoich aranżacji wykorzystać trzy elementy: drewno, kamień oraz detal dekoracyjny. Wrażenia, zdaniem zwiedzających, okazały się niezapomniane. W hali targowej powstały bowiem zielone zakątki.
Drzwi do lasu
Jeden na pierwszy rzut oka przypominał baśniowy las. Dominowały w nim ogromne ręcznie robione szyszki. Można się więc w nim było poczuć... krasnoludkiem. Do lasu prowadziły tajemnicze drzwi. Ich pokryta rdzą futryna i kilkanaście delikatnych wodnych strug dodawały aranżacji magii. Spacerując jego krętymi ścieżkami, słyszało się delikatne szemrzenie wody. Bliskość natury sprawiała, że chciało się w nim odpocząć.
Natura zdominowała również aranżację zakątka wypoczynkowego, w którym fotele zrobiono z czerwonawego chrustu derenia. Ich misterna plecionka tworzyła ogromne gniazda. Zwiedzający chętnie zasiadali w tych niezwykłych siedziskach.
Równie pomysłowy, ale prosty w wykonaniu, był stół. Zrobiony został z odartego z kory pnia drzewa. Ten swoisty wypoczynkowy komplet ustawiono w sąsiedztwie równo przyciętych bukszpanowych krzewów, dzięki czemu wyglądały jak zielone kostki.
Uwagę przyciągał również kolorowy jak z bajki zakątek. Stojąca w nim ławka, dekoracyjne karmniki, stolik i lampiony, choć drewniane, pomalowane były w pastelowe barwy. Na tle zielonych roślin błękitne, żółte i różowe elementy dodawały zakątkowi bajecznego uroku. A szukający do swoich ogrodów inspiracji chętnie przysiadali na uroczej kolorowej ławeczce.
Nowocześnie i naturalnie
O tym, że ogród może być przedłużeniem domu, od lat przekonują architekci. Dlatego projektują salony z ogromnymi, wychodzącymi na ogród oknami. Po swojemu te słowa zinterpretował jeden z uczestników konkursu. Dosłownie przeniósł salon do ogrodu. Jak w jego wykonaniu wygląda idealny naturalny pokój? Ma pomalowaną w kolorowe pasy drewnianą ścianę. Pod nią ustawił równie kolorową skrzynię. W tej obszernej donicy posadził bambus. W drugim końcu naturalnego zaułka zaaranżował kącik wypoczynkowy. Wyposażył go w dwa siedziska, stół i lampę. Do ich wykonania wykorzystał naturalny surowiec. Stołki zrobił z pnia drzewa. Do kompletu ustawił okrągły stół zrobiony z ogrom- nej szpuli. Meble pomalowane zostały na biało. Ustawiono je na tle ściany obłożonej kamieniem płytkami w grafitowym kolorze. Podobną barwę i fakturę ma też kamienny dywan. Zrobiono go bowiem z betonowej chodnikowej płyty.
Dekoracją tej niecodziennej kompozycji ogrodu są również naturalne elementy w postaci desek i trawy, która tworzyła zielone kwadraty. W efekcie aranżacja przypomina nowocześnie urządzone wnętrze.
Fragment ogrodu urządzony w podobnym stylu przygotował też inny uczestnik konkursu. I tu mało było zieleni. Dominowały w nim drewno i słoma. Uwagę zwiedzających i jury przyciągnął stół, którego podstawę stanowiła ogromna drewniana kula, a za blat posłużyła równo przystrzyżona wiązka słomy. Siedziska miały mniej wymyślną formę. Zrobiono je po prostu z sześciennych słomianych balotów.
W konkursie wzięło udział sześć ekip ogrodników z całej Polski. Jego organizatorem jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów. Każdy zwiedzający mógł głosować w konkursie. W sumie oddano niemal 2,5 tys. głosów.
Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu „Gardenia” to największe w Polsce spotkanie wystawców związanych z branżą ogrodniczą. W tym roku odwiedziło je ponad 20 tys. miłośników ogrodu i profesjonalistów związanych z branżą ogrodniczą. Mogli się zapoznać z ofertą ponad 500 wystawców z kraju i zagranicy. Część z nich przywiozła do Poznania nowości i niecodzienne rozwiązania, m.in. żywe ściany oraz naturalne obrazy.
Stoliczku, nakryj się
Natura, nowoczesność, inspiracja, równowaga – to hasła przewodnie w działaniu tego nietypowego stołu braci Kolanowskich. Ich firma nosząca nazwę Ogrody Marcin Kolanowski mieści się w Łodzi. Choć nie znalazła się na podium, pokazała ciekawe rozwiązanie wykorzystania naturalnych materiałów, mającego swoje korzenie w filozofii Dalekiego Wschodu, której podstawą jest równowaga.
Dorota Słomczyńska