Las i ogród kojarzą się z otwartą przestrzenią, ale lubiący miniaturyzację Japończycy wpadli na pomysł, by projektować je na kilkunastocentymetrowej powierzchni. Dzięki temu stworzyli w szklanych zamkniętych naczyniach tętniący życiem ekosystem. Taki leśny ogród jest unikatową żywą dekoracją każdego wnętrza. Warto poświęcić czas na jego przygotowanie. Ale jak zrobić ogród dla krasnoludków?
– Wystarczą maleńkie, zaledwie kilkucentymetrowe samosiejki roślin, które znaleźć można na przedwiośniu w ogrodzie, czyli m.in. berberysu, sosny, świerku, paproci czy poziomek. Do tego kawałek mchu, sucha gałązka oraz podłoże, szklane naczynie – i leśny ogród gotowy – wyjaśnia Daria Andrzejewska z duetu „Biskupianki w podróży”.
Pamiętajmy jednak, że podstawowym warunkiem jego przetrwania jest odpowiednia wilgotność wewnątrz szklanego pojemnika.
– Na początku należy świeżo założony ogródek podlewać dwa razy w tygodniu. Z czasem, po szczelnym zamknięciu, rośliny będą sobie same radzić – oddając parę wodną, która będzie się skraplać i ponownie nawilżać glebę – zapewnia pani Daria.
Warunkiem przetrwania roślin jest też dostęp do dziennego światła. Dlatego naczynie najlepiej postawić w pobliżu okna i trzymać z dala od źródeł ciepła.
– Czasami szklane naczynie może zaparować od wewnątrz. Nie przejmujmy się – to naturalne zjawisko, które zachodzi na skutek różnicy temperatur. Należy wówczas uchylić wieko i wypuścić nadmiar wilgoci – wyjaśnia pani Daria.
Jak zrobić ogród w słoiku?
Materiały: słoik o pojemności minimum 2 litrów, gazeta, łopatka, podkład kwiatowy, żwir, aktywowany węgiel drzewny, kilka młodych sadzonek, np. sosny, berberysu, poziomki, mchu, szklanka wody (fot. 1).
Wykonanie: Na dno słoika, przez zrobiony z gazety lejek, wsypujemy żwir, który ma utworzyć dwucentymetrową warstwę. Następnie w ten sam sposób wsypujemy rozdrobniony węgiel drzewny, który ma utworzyć dodatkową centymetrową warstwę podkładu. Na koniec należy wsypać tyle podkładu kwiatowego, by powstała warstwa o grubości około 4 cm (fot. 2). Całość delikatnie ubijamy za pomocą łopatki lub dłonią. Ostrożnie wyciągamy sadzonki z doniczek (fot.3), robimy zagłębienia w podłożu, w które sadzimy rośliny, starając się, by nie przylegały do ścianek słoika. Podsypujemy ziemię wokół korzeni i ubijamy ją. Na wierzch układamy mech, igliwie i suchą gałązkę. Na koniec wlewamy do słoika około 10 ml wody i zakręcamy go (fot. 4).