Najnowszy numer Gospodyni już w sprzedaży:)




Ruch leczy cukrzycę Powrót do listy

Ruch na świeżym powietrzu i odpowiednia dieta, która pozwoli uniknąć nadwagi, to najskuteczniejszy sposób, by uniknąć cukrzycy. Dlatego zrezygnuj ze zwierzęcego tłuszczu, jedz dużo warzyw i ruszaj się, by nie stać się insulinoopornym.


Na cukrzycę w Polsce cierpi około 2 mln osób. Ponad połowa nie wie o swojej przypadłości. Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją za chorobę cywilizacyjną. Dlaczego tyle osób na nią choruje? Główną przyczyną jest zmiana stylu życia. Zdaniem specjalistów po prostu za mało się ruszamy,  w związku z czym nasz organizm potrzebuje mniej kalorii, a lubimy jeść. W konsekwencji tyjemy. A nadwaga to pierwszy krok do cukrzycy.

Uwaga na nadwagę
Badania naukowe dowiodły, że wystarczy więcej się ruszać, by ustrzec się  przed cukrzycą. Jak to możliwe? Zwiększenie aktywności fizycznej ma korzystny wpływ na poprawę wrażliwości tkanek na insulinę.
Warto też zwracać uwagę na to, co jemy. Wystarczy zmniejszyć ilość spożywanych tłuszczów, szczególnie pochodzenia zwierzęcego. Do diety należy natomiast włączyć potrawy zawierające włókno pokarmowe, czyli krótko mówiąc: jarzyny, chleb razowy i owoce. Bardzo duże znaczenie ma także pozbycie się nałogu palenia tytoniu, picia alkoholu i nadużywania leków diabetogennych.

Wróg się czai
Cukrzyca to podstępna choroba. Przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo. Dzieli się na dwa typy. Cukrzyca typu 1, kiedyś nazywana insulinozależną, z angielskiego insulin dependent diabetes mellitus (IDDM),  dotyka najczęściej dzieci i młodzież. Rzadko zapadają na nią osoby starsze. Leczenie wymaga stałego podawania insuliny. Na ogół ujawnia się ostrymi objawami klinicznymi, takimi jak: wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu i gwałtowne chudnięcie. Objawom tym często towarzyszy osłabienie aż do zaburzeń świadomości, a przede wszystkim chorzy mają duże stężenie glukozy we krwi.
Jednak zagrożeniem dla ludzkości jest cukrzyca typu 2, dawniej zwana insulinoniezależną. Chorujący na nią są mało wrażliwi na działanie insuliny. Mówi się, że są insulinooporni. Aż w 80% przypadków jej przyczyną jest otyłość.
Najbardziej narażeni są na nią ludzie po 45. roku życia prowadzący mało aktywny tryb życia. Tego typu cukrzyca może także spotkać kobiety, które urodziły gromadkę dzieci i te, których dziecko w czasie porodu ważyło powyżej 4,5 kg. Na zdrowie muszą także uważać przyszłe mamy, u których rozpoznano cukrzycę ciążową.
Choroba nie oszczędza też młodych z nadwagą i nielubiących uprawiania sportów. Zagraża również osobom z nadciśnieniem tętniczym. Zdarza się, że przyczyna ma podłoże genetyczne.
Na szczęście cukrzycę typu 2 można przez wiele lat skutecznie leczyć,  m.in. nową grupą leków doustnych, tzw. inhibitorów DPP-4. Aktualnie w Polsce dostępny jest jeden taki lek. Jednak ich efektywność zmniejsza się z czasem trwania choroby. Wówczas zachodzi konieczność leczenia insuliną. 

Dorota Słomczyńska