Dzika róża łagodzi oparzenia po nadmiernym opalaniu. Ma właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne. Olejek i wywar z jej płatków stają się tym samym niezbędnymi letnimi kosmetykami.
Róża, a zwłaszcza dzika to nie tylko królowa ogrodu, to także ceniony przez dermatologów składnik kosmetyków. Z jej płatków wytwarza się olejek, którego zaletą obok zapachu jest również to, że rzadko uczula. A przy tym ma właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne. Dzięki swoim kojącym właściwościom sprawdza się w produkcji kosmetyków do cery wrażliwej. Co ważne, olejek dodany do kremów, toników i balsamów powoduje, że zmęczona cera odzyskuje blask.
Wzmacnia i zmniejsza zaczerwienienia w przypadku cery o skłonnościach do rozszerzonych naczyń krwionośnych. Badania udowodniły, że poprawia stan starzejącej się skóry. Często nazywa się go wręcz eliksirem młodości, ponieważ wygładza zmarszczki i zwiększa jędrność skóry. Dodany do kremów pod oczy zmniejsza cienie i obrzęki.
Dziś wyciągi, olejki i napary z płatków dzikiej róży stosowane są również jako składniki kremów i płynów dla cery wrażliwej, suchej i zmęczonej. Równie wiele zalet ma woda różana. To bogate źródło substancji roślinnych zwanych bioflawonoidami i lotnych olejków eterycznych. Działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i kojąco. Oczyszcza, poprawia napięcie skóry, nadaje jej zdrowy koloryt.
To idealny tonik do każdego rodzaju cery, gdyż nie narusza warstwy ochronnej naskórka. Z wody różanej przygotowuje się m.in. okłady na zmęczone powieki i zaczerwienione spojówki, gdyż skutecznie łagodzi podrażnienia oczu, dodając im przy tym blasku.
O niezwykłych właściwościach kwiatów dzikiej róży wiedzieli już w X wieku Arabscy medycy, którzy olejek z tych kwiatów zapisywali na melancholię. Róża bowiem ma działanie antydepresyjne, uspokajające i łagodzi bóle głowy.
Olejek różany to bardzo drogi kosmetyk. Do otrzymania jednego kilograma potrzeba aż 4 ton płatków dzikiej róży. Należy je zbierać na początku kwitnienia podczas suchych dni, a suszyć w cieniu i przewiewie.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Różana pasta do mycia twarzy
Składniki:
- 3 czubate łyżki mąki owsianej lub zmielonych płatków owsianych,
- 2 łyżeczki suszonych płatków z dzikiej róży,
- 3 łyżki oleju lub sok z połowy cytryny.
Sposób przyrządzenia i stosowanie:
Płatki z dzikiej róży mielimy w młynku do kawy na proszek. Dodajemy mąkę owsianą. Mieszankę przekładamy do wyparzonego i suchego słoiczka. Przed każdym użyciem łyżeczkę mieszanki rozrabiamy z wodą, sokiem z cytryny lub olejem i stosujemy jako pastę do mycia, maseczkę lub delikatny peeling.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dorota Słomczyńska