Najnowszy numer Gospodyni już w sprzedaży:)




Żółty ser dobry nie tylko na osteoporozę Powrót do listy

Dwie szklanki mleka zaspokajają zapotrzebowanie organizmu na wapń. W przypadku sera żółtego to 30 g, czyli pięć plasterków tego produktu.

 

Jak wyjaśnia Ewa Polińska, ekspert z MSM Mońki, wapń z serów żółtych jest łatwo przyswajalny i trawiony przez organizm, ponieważ aż 2/3 tego pierwiastka związane jest z jednym z białek – kazeiną.

Już jeden plasterek żółtego sera pozwala nam uchronić się przed osteoporozą. Zawarty w nim wapń to bardzo ważny dla organizmu pierwiastek. Odgrywa istotną rolę – zwiększa gęstość kości oraz wpływa na funkcjonowanie mięśni, których stan znajduje odzwierciedlenie w prawidłowym funkcjonowaniu kończyn, serca i płuc. Ponadto polskie sery żółte zawierają mniejszą ilość soli niż te na Zachodzie. Jej zawartość w rodzimych produktach wynosi ok. 1,5%, w zachodnich – 2,5%.

Żółty ser to też cenne źródło pełnowartościowych białek, których ludzki organizm nie potrafi samodzielnie wytwarzać. Według Ewy Polińskiej ser z powodzeniem może zastępować mięso. Dzięki zawartości soli mineralnych (oprócz związków wapnia także fosfor, magnez, cynk i miedź), kwasów tłuszczowych oraz witamin (A, B, D i K) bardzo dobrze wpływa na nasz organizm. Znaczna ich część jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, nerwowego i mięśniowego organizmu. Są odpowiedzialne za tworzenie naturalnej bariery ciała przed bakteriami i wirusami. Ser zalecany jest szczególnie dzieciom i młodzieży w okresie intensywnego rozwoju.

Prawdą jest, że sery żółte są wysokokaloryczne. Dlatego trzeba je spożywać rano. W ten sposób zapewnią sporą dawkę energii na cały dzień. Zawierają również substancję zwaną serotoniną (tę samą co czekolada), która wpływa na dobre samopoczucie. Sery mają różne kształty i rozmiary, które jednak nie wpływają na ich jakość. Obecnie największą popularnością cieszy się kształt wydłużonego prostopadłościanu, niezwykle łatwego w porcjowaniu.

– Gatunek i smak sera żółtego zależą przede wszystkim od wykorzystywanych surowców i procesu produkcji – podkreśla Ewa Polińska. Prawdziwy ser żółty jest wytwarzany wyłącznie z mleka oraz komponentów związanych z procese

m dojrzewania, czyli bakterii, kwasu mlekowego i podpuszczki. Na smak i jakość specjału największy wpływ mają więc gatunek mleka oraz długość nasalania i dojrzewania sera. Podczas dojrzewania ser nabiera właściwości odpowiednich dla danego gatunku – konsystencji, barwy, smaku i zapachu oraz oczkowania. Istotna jest też specyfika i dawkowanie wymienionych komponentów, które stanowią tajemnicę zakładowych serowarów.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dziury w serze to efekt działania kultur bakterii propionowych, biorących udział w produkcji sera typu szwajcarskiego (nie używa się ich przy produkcji serów holenderskich). Bakterie przerabiają wytworzony wcześniej kwas mlekowy na kwas propionowy. To właśnie dzięki niemu ser szwajcarski zachwyca swoim niepowtarzalnym, lekko orzechowym smakiem. Podczas tego procesu wydziela się dwutlenek węgla, który rozpycha miąższ sera, tworząc pęcherzyki. Gęstniejąca masa serowa uniemożliwia wydostanie się bąbelkom na zewnątrz i właśnie dlatego w serze robią się charakterystyczne dziury.

opr. pk