Najnowszy numer Gospodyni już w sprzedaży:)




Domowy atlas ziół - czosnek pospolity, cebula zwyczajna, dynia zwyczajna Powrót do listy

Czosnek pospolity

Czosnek działa dezynfekująco, obniża ciśnienie tętnicze, poprawia przemianę materii. Niszczy pasożyty przewodu pokarmowego, a stosowany w lewatywie może być używany do walki z owsikami. Dezynfekuje drogi moczowe i niszczy bakterie oporne na antybiotyki. Znosi bóle głowy, ułatwia zasypianie. Może być stosowany zewnętrznie w trudno gojących się ranach, ropniach i czyrakach. W celu złagodzenia jego przykrego zapachu należy jednocześnie z nim spożywać łyżeczkę mielonego kminku, czarnuszki lub natki pietruszki, liści selera czy estragonu. 

W przeziębieniach: 1–2 ząbki czosnku rozetrzeć na miazgę i dodać do pół szklanki mleka. Pić 2–3 razy dziennie.

Nalewka: 100 g czosnku rozdrobnić i zalać 0,5 l spirytusu 70%. Odstawić na 2 tygodnie. Pić po 20–30 kropli 2–3 razy dziennie przy nieżytach żołądka i jelit, infekcjach dróg oddechowych, miażdżycy i nadciśnieniu.

Do lewatywy: 10 mg czosnku zmiażdżyć i zalać 1/2 l mleka. Gotować przez 3–5 minut.

Przy nadciśnieniu, bólach głowy, trudnościach z zasypianiem: 2–3 ząbki czosnku spożyć wieczorem.

Cebula zwyczajna

W leczeniu używa się całą świeżą cebulę, liście oraz sok. Zbiera się ją przez cały okres wegetacji. Cebula dezynfekuje, obniża ciśnienie tętnicze, działa moczopędnie, poprawia przemianę materii i działa wykrztuśnie. Związki zawarte w cebuli niszczą bakterie odporne na antybiotyki. Wzmaga odporność na choroby, w tym nowotworowe. Syrop z cebuli jest skuteczny w leczeniu suchego kaszlu, w zapaleniu żył, żylakach odbytu. Działa przeciwpasożytniczo, a wdychany przynosi ulgę w katarze. Może być stosowany na rany, czyraki, oparzenia i odmrożenia. Również do walki z piegami i trądzikiem. Cebulę przykłada się na bolące miejsca w przypadku bólów kostnych, stawowych i nerwobólów. Przeciwskazaniem do stosowania cebuli są ciężkie choroby nerek, wątroby, ostre choroby przewodu pokarmowego i nasilona niewydolność serca.

W przypadku przeziębienia i kataru poleca się sałatkę leczniczą. W tym celu należy pokroić dwie cebule i dwa jabłka, dodać niewielką ilość majonezu lub śmietany. Spożywać wieczorem przed snem. Sałatka może być także polecana w leczeniu miażdżycy i stwardnienia tętnic.

Miazga z cebuli przykładana na wrażliwą skórę może powodować pieczenie i podrażnienie, aż do wystąpienia pęcherzyków. Dlatego bezpieczniej jest używać cebuli pieczonej lub gotowanej. Powinno się ją piec albo gotować w łupinach, potem ugnieść na miazgę, zawinąć w szmatkę lub gazę i przykładać na chore miejsca (czyraki, trądzik). Po upływie 4–8 godzin należy zmienić okład.

Syrop z cebuli: Rozdrobnić 2 cebule, zalać 2–3 łyżkami miodu lub zasypać cukrem. Odstawić na kilka godzin. Syrop pić po 1–2 łyżeczki 3–4 razy dziennie sam lub w mleku przy nieżytach gardła i oskrzeli. Dzieciom należy podawać mniejsze dawki, np. 2–3 razy dziennie po 1 łyżeczce.

Dynia zwyczajna

Jej świeże nasiona działają przeciwrobaczo. Stosuje się je także w profilaktyce przerostu prostaty. Pestki poleca się chorym na miażdżycę i stwardnienie tętnic, osobom z nadciśnieniem tętniczym, w przypadku obrzęków w niewydolności nerek, serca czy wątroby i przy zaparciach, szczególnie u ludzi otyłych.

Przy zwalczaniu pasożytów przewodu pokarmowego: Świeże nasiona, po wydobyciu z dyni, utrzeć z niewielką ilością wody na papkę. Podzielić na dwie porcje i zjeść w odstępach półgodzinnych. Dla smaku można dodać łyżeczkę syropu lub soku owocowego. Po 2–3 godzinach wypić 1–2 łyżki oleju rycynowego. Po 2–3 dniach kurację powtórzyć. Dzieciom należy podać 1/2, a nawet 1/3 dawki.

Świeże nasiona dyni – w ilości 1–2 łyżki, spożywać 2 razy dziennie w celu zapobiegania i leczenia przerostu prostaty.

Zioła poleca Ewa Lubik – zielarka z Puszczy Noteckiej